Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Louis Marcoussis

Martwa natura. Wersja projektu frontyspisu do tomiku poezji Paula Dermée: Le volant d’Artimon

Udostępnij:
Datowanie: 1922
Technika: malarstwo olejne
Materiały:szkło, farby olejne
Rozmiar:wys. 16 cm, szer. 16 cm
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 15.02.1931
Numer inwentarzowy:MS/SN/M/16
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Czy „Martwa natura" Louisa Marcoussisa jest naturą morską? Znaczną część obrazu wypełnia ciemnogranatowy żywioł. Widać trzy wzburzone fale, fragment korby, na stole leży rysunek kotwicy. Równie dobrze granat jest po prostu kolorem, korba tylko linią zakończoną strzałką, a na rysunku uwieczniono jedynie kotwicę. To tylko kilka przedmiotów, które przypadkowo upadły obok siebie i ułożyły się w taki właśnie wzór. Zgadywanie na siłę nie zawsze daje dobre rezultaty. Martwa natura jest obrazem, malowanym, a może wyklejanym jak kolaż z różnych materiałów i tworzyw. Kiedy porównujemy „Martwą naturę" z innymi obrazami artysty, zwraca uwagę jej ciężkość. Nachodzące na siebie płaszczyzny, jakby zderzały się ze sobą i konkurowały o uwagę widza. Obraz został namalowany na szkle, rzecz unikalna w tamtym czasie, a stosowana przez artystę od roku 1919.

Maciej Cholewiński (Cytat za: „Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm", red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 256).

Louis Marcoussis

Louis Marcoussis był grafikiem, malarzem pochodzenia żydowskiego, jednym z przedstawicieli kubizmu i paryskiej awangardy XX wieku. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Józefa Mehoffera i Jana Stanisławskiego. Później studia kontynuował w Paryżu. Początkowo zarabiał rysując karykatury do pism francuskich i polskich. Swoje malarstwo zaprezentował na Salonie Jesiennym w 1905 roku. Pierwsze obrazy miały charakter impresjonistyczny. Jednak znajomość z Pablem Picassem sprawiła, że to estetyka kubizmu stała mu się bliska. Pod koniec życia zainspirował go również surrealizm. Artysta przyjaźnił się z czołowymi twórcami...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty