Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Włodzimierz Pawlak

Witold Gombrowicz

Udostępnij:
Datowanie: 1986 r.
Technika: malarstwo olejne
Materiały:płótno, farby olejne
Rozmiar:wys. 180 cm, szer. 160 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 11.12.1987
Numer inwentarzowy:MS/SN/M/1771
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Na obrazie Włodzimierza Pawlaka trans-atlantyk Bolesław Chrobry wypływa z nabrzeża Gdyni do Argentyny krótko przed wybuchem II wojny światowej. Pasażer, zaznaczony skromną kreską, znajdzie się w kanonie literatury polskiej. To Witold Gombrowicz. Pisarz uniknie wojennego doświadczenia w Polsce i Europie. W powieści „Trans-Atlantyk” zawrze zgryźliwą satyrę na środowisko polskich emigrantów w Argentynie. W ujęciu Gombrowicza to grono zaściankowe, nacjonalistyczne i pełne hipokryzji, które kurczowo trzyma się tradycji i bezmyślnie powtarza puste gesty.


Na obrazie Włodzimierza Pawlaka transatlantyk "Bolesław Chrobry" wypływa z nabrzeża Gdyni do Argentyny krótko przed wybuchem II wojny światowej.

Pasażer, zaznaczony skromną kreską, znajdzie się w kanonie literatury polskiej. To Witold Gombrowicz. Uniknie wojennego doświadczenia w Polsce i całej Europie. Potem, po wojnie stanie się pisarzem emigracyjnym i w konsekwencji jego książki pojawią się w Polsce nieoficjalnie, tylko w podziemnym drugim obiegu i tak będzie aż do czasów transformacji 1989 r.

Obraz Witold Gombrowicz na okładce katalogu wystawy Polish Realities w 1988 r. już zapowiadał zmianę i nowy czas.   


Maria Morzuch

Włodzimierz Pawlak
Włodzimierz Pawlak

Włodzimierz Pawlak urodził się w Korytowie k. Żyrardowa w 1957 roku. Laureat Nagrody im. Cybisa, malarz, performer, współzałożyciel legendarnej „Gruppy”, określającej historycznie stan sztuki w Polsce w latach 70. minionego wieku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie potem wykładał. Twórca ikonicznych obrazów, brawurowo związanych z gęstym kontekstem politycznym i społecznym, ale także egzystencjalnym, do których należą: Witold Gombrowicz, Połóż się obok mnie, Polacy budują flagę narodową. Artysta porzucił jednak figurację w malarstwie na rzecz swoistego hommage à Strzemiński, czyli monotonnej, powtarzalnej...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty