Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Bez tytułu

Udostępnij:
Datowanie: po 1950 r.
Technika:
Materiały:papier, karton, tusz
Rozmiar:wys. 24,5 cm, szer. 32,8 cm
Data nabycia: 02.09.2019
Numer inwentarzowy:MS/SN/RYS/2239/10
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Leopold Buczkowski postrzegał swoją twórczość plastyczną jako komplementarną wobec twórczości pisarskiej. Obie wzięły się z impulsu dokumentowania rzeczywistości społecznej Podola, w której żył – wielokulturowej krainy jego dzieciństwa i młodości, która w okolicznościach wojennych niemal na jego oczach uległa destrukcji.

Obrazy jego mają charakter fragmentaryczny, jakby wyjęte zostały z toku określonych narracji. Niekiedy są one, w dosłownym znaczeniu, ilustracjami do utworów własnych lub cudzych. Prace o charakterze groteskowym ukazują, jak w krzywym zwierciadle, paradoksy nowożytnej historii. Zbiór obrazów abstrakcyjnych Buczkowskiego można uznać za odpowiednik jego eksperymentów prozatorskich. Pejzaże i portrety hołdują tradycji koloryzmu, rzeźby zaś zbliżają go do sztuki ludowej. Artysta podejmuje w swojej twórczości grę z zastanymi konwencjami artystycznymi; jego dzieło literackie i plastyczne stanowi, jak napisała Agnieszka Karpowicz, rodzaj muzeum mieszczącego „kolejne obrazy, sceny teatralne, literackie, historyczne, które »wiszą na ścianach« literackiego świata przedstawionego”.

Prace Buczkowskiego ukazujące zwierzęta mają charakter szkicowy. Ukazują zwierzęta żyjące w obejściu domowym – konie i krowy – oraz zwierzęta leśne.

Paweł Polit

Dzieła w tej samej kolekcji
Powiązane obiekty