Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Edward Łazikowski

Moje Apele

Udostępnij:
Datowanie: 1977
Technika: fotografia czarno-biała
Materiały:papier fotograficzny, emulsja światłoczuła
Rozmiar:wys. 17,8 cm, szer. 13,1 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 11.08.2021
Numer inwentarzowy:MS/SN/F/3175/3
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Interwencja przestrzenna w Dłusku koło Poznania, przeprowadzona w ramach spotkania artystycznego relARTacje zorganizowanego przez Andrzeja Matuszewskiego. Edward Łazikowski umieścił w krajobrazie banery w formie strzałek wykonanych z białej tkaniny. Strzałki wskazywały na wybrane elementy krajobrazu, a napis czarną farbą na każdej z nich informował, na co wskazuje: "NIEBO", "TO POLE", "TEN LAS". Realizacja była pierwszym działaniem Łazikowskiego w przestrzeni publicznej. Wynikała z zainteresowań historią sztuki oraz tradycją dadaistyczną. „Było to działanie tożsame z wcześniej zainicjowanym przez Braque’a i Picassa kolażem, polegającym na przenoszeniu zwykłej (surowej) rzeczywistości w obręb obrazu (w obręb rzeczywistości sztuki). Natomiast ja postanowiłem wybrane przez siebie przedmioty zostawić w ich naturalnych siedziskach, a przynieść do nich tam, gdzie były – bezimienną Galerię reprezentowaną przez kwintesencję galeryjnego eksponowania i wybraństwa (danych obiektów) – a stały się nią strzałki wymierzone w eksponat”.

Realizacja "Moje Apele" może być odczytywana także w kontekście tendencji sztuki neoawangardowej do wchodzenia w relacje ze środowiskiem naturalnym i ponownego odkrywania przyrody dla wyobraźni artystycznej. Umieszczone w krajobrazie strzałki wskazywały na elementy natury i wiejskiego krajobrazu. Tym samym, tworząc z tych elementów istotny punkt otaczającej rzeczywistości, działanie skłaniało do przewartościowania hierarchii pomiędzy przestrzenią sztuki, a krajobrazem naturalnym, pomiędzy naturą, a kulturą.

Jakub Gawkowski


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.




Edward Łazikowski
Edward Łazikowski

Edward Łazikowski (ur. 1939 w Bąkowie Górnym) - artysta intermedialny związany z Łodzią. Teoretyk sztuki, pisarz, performer, twórca obiektów, rysunków i fotografii. Jego debiutancka wystawa odbyła się w 1964 roku w Krakowie w klubie jazzowym Helikon. Po odbyciu służby wojskowej i pierwszych próbach artystycznych, podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (1970-1975).  Zaczynał jako performer i autor konceptualnych interwencji („Moje Apele” Relartacje, Dłusko, 1977). Jednak wkrótce postanowił stworzyć ekwiwalent dla działania performatywnego w postaci obiektu. Od początku lat 80. tworzy wieloelementowe...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także