Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Katarzyna Kozyra

Letnia opowieść

Udostępnij:
Datowanie: 2008
Technika: film barwny z dźwiękiem, zapis cyfrowy
Materiały:płyta DVD
Rozmiar:czas trwania 20 min
Sposób nabycia:dar
Data nabycia:
Numer inwentarzowy:MS/SN/V/97
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Letnia opowieść to film utrzymany w stylistyce bajkowej opowieści, zrealizowany m.in. we wnętrzach łódzkiego Pałacu Herbsta. Idylliczne życie grona pracowitych karlic przerywa pojawienie się trójki nieznajomych. Wśród gości jest Maestro (Grzegorz Pitułej – śpiewak Warszawskiej Opery Kameralnej), Gloria Viagra, berlińska drag queen, oraz autorka, odgrywająca rolę na naiwnej dziewczyny. Gościnne i troskliwe gospodynie, oburzone zachowaniem dwójki przybyszów, mordują ich bez skrupułów, aby po chwili wrócić do swojej spokojnej, unormowanej codzienności. Film łączy w sobie elementy ludowej baśni i krwawego horroru, groteski i filmu grozy.



Mariusz Walczak (Cytat za: Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, red. Anna Saciuk-Gąsowska, współpraca Grzegorz Musiał, Muzeum Sztuki, Łódź 2013, s. 82).



 

Wystawy

Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych , 2013-12-13 - 2014-03-02

Katarzyna Kozyra
Katarzyna Kozyra

W całej swojej twórczości podejmuje kwestię cielesności, początkowo analizując jej status w rzeczywistości kulturowej i społecznej – stąd w latach 90. była wiązana ze sztuką krytyczną. Zrealizowane w 1999 roku „Święto Wiosny", wielokanałowa instalacja wideo, określa punkt przejścia od analizy do gry z płciową tożsamością i sformułowania artystycznej praktyki, w której cielesność staje się kostiumem. W tym samym roku filmem „Łaźnia męska" artystka reprezentowała Polskę na 49. Biennale w Wenecji i otrzymała honorowe wyróżnienie. Jarosław Lubiak

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty