Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Agnieszka Brzeżańska

Wiwisekcja myśli

Udostępnij:
Datowanie: 2013
Technika: malarstwo olejne
Materiały:farba olejna, płótno
Rozmiar:wys. 150 cm, szer. 200 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 09.07.2020
Numer inwentarzowy:MS/SN/M/2093
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Wiwisekcja myśli odnosi się do wpływowej dla zachodniego paradygmatu poznania tradycji myśli kartezjańskiej. Według tej szkoły filozoficznej umysł i dusza oddzielone są od materii i ciała, a złożone zjawiska przyrodnicze i organizmy można poznać i analizować, dzieląc je na mniejsze części składowe.

W przypadku istot społecznie podrzędnych i skolonizowanych takich jak zwierzęta, dla „dobra" nauki można je było (i ciągle jest to praktykowane) bezkarnie traktować niczym pozbawiony czucia, rozkładalny mechanizm. W warstwie malarskiej obraz natomiast stawia opór tytułowej Wiwisekcji, przedstawiając plastyczną, złożoną strukturę skomponowaną przez fale, przepływy i rytmy.

Praca Brzeżańskiej przybliża procesualny i ponadosobowy charakter procesu myślenia, ujawniając bezużyteczność przestarzałych modeli wiedzy, które ciągle kształtują zbiorową podświadomość.


Joanna Sokołowska



Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".





Agnieszka Brzeżańska

Artystka studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Warszawie i na Tokijskim Uniwersytecie Sztuki. W swoich pracach skupia się na uchwyceniu relacji między ludźmi i różnymi formami życia na Ziemi, którą przedstawia jako żywy, plastyczny mechanizm. Sięga w tym celu po źródła wiedzy i doświadczenia reprezentujące holistyczne, ekologiczne podejście do wszechświata. Inspirują ją tak różne dziedziny jak fizyka kwantowa, tradycje alchemiczne, teorie systemowe, psychologia archetypów, tao, głęboka ekologia, wiedza ludowa, feminizm i dziedzictwo matriarchalne. Jej prace wyrażają krytykę powiązanych systemów patriarchatu, kapitalizmu,...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty