Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Udostępnij:
Datowanie: 2014
Technika: technika własna, fotografia czarno-biała
Materiały:papier fotograficzny, emulsja światłoczuła, farby, szkło, drewno
Rozmiar:wys. 42 cm, szer. 52 cm, głęb. 3,5 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 18.06.2020
Numer inwentarzowy:MS/SN/F/3137
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Obiekty fotograficzne Jerzego Grzegorskiego zbudowane są ze znalezionych fotografii, które poddane są zabiegom zestawiania, podkreślania wybranych elementów oraz wspólnego oprawiania. Interwencje pojawiające się na szybie jednocześnie uniemożliwiają dostrzeżenie całości kompozycji, jak i budują napięcie między przedstawieniami.

Grzegorski nawiązuje świadomie tak do tradycji montażu fotograficznego, jak i do studiów nad uwagą. Nie ingerując w same fotografie, artysta tworzy „ramę”, która podkreśla konkretne aspekty przedstawień.

Obiekty, które w ten sposób powstają mogą stanowić materializację procesów pamięci, percepcji i wyobraźni. Jednocześnie artysta wpisuje się w nurt, który Jerzy Lewczyński określił jako refotografia. Bazuje on na pracach powstałych w wyniku wykorzystania fotografii znalezionej. 


Daniel Muzyczuk


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".





Jerzy Zygmunt Grzegorski

Absolwent PWSSP w Łodzi (obecnie ASP im. W. Strzemińskiego), dyplom w 1980 r. na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Współtwórca alternatywnej i eksperymentalnej Galerii Wschodniej w Łodzi (z Adamem Klimczakiem). Odznaczony brązowym Medalem Gloria Artis w 2016. Wybrane wystawy: Trzy lub Dwa, Łaźnia, Gdańsk, Galeria Wschodnia, Łódź; Obiekty nienazwane, Galeria Grodzka, Lublin; Shattered Lattitude, Lombard Freid Fine Arts, Nowy Jork; V Edycja Konstrukcji w Procesie, Łódź; Lochy Manhattanu, Łódź. Prace w publicznych kolekcjach: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Współczesnej w Hajfie; Bank Światowy w Waszyngtonie. 

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także