Rudolf Sikora
Artysta konceptualny, aktywny uczestnik niezależnej sceny artystycznej Czechosłowacji lat siedemdziesiątych. Urodzony w Żylinie, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. 19 listopada 1970 roku zorganizował we własnym domu pierwsze Otwarte Studio, grupową wystawę wyznaczającą początek niezależnego życia artystycznego okresu normalizacji.
W sztuce Sikory wcześnie pojawiły się wątki ekologiczne oraz analiza zagrożeń jakie niesie niekontrolowany rozwój cywilizacji ludzkiej. Od końca lat sześćdziesiątych artysta rozwijał w swojej sztuce zainteresowania naukami ścisłymi, matematyką, fizyką, astronomią, a później także kosmologią i teorią ewolucji wszechświata. Zainteresowania dobrostanem planety oraz wrażliwość artysty pogłębiły się, gdy zapoznał się z raportem Klubu Rzymskiego Limity Wzrostu (1972). Zainteresowania te manifestował na przestrzeni lat za pomocą rysunków, plakatów, fotografii czy działań w przestrzeni miejskiej (reprodukcja najbardziej znanej Poza Miastem znalazła się na okładce książki Aktuelle Kunst In Osteuropa Klausa Groha, 1972). W jego wielu realizacjach ważne miejsce zajmuje tekst, a także znak, ze szczególną rolą wykrzyknika. Kariera Sikory rozwijała się pomimo aktywnego oporu władz. Na biennale plakatu w Warszawie w 1974 roku główną nagrodę wygrać miał jego tryptyk prac Habitat I, II i III, ale z powodów politycznych artysta nie został wyróżniony. Pod koniec lat 80. Sikora współtworzył grupę artystyczną Syzýgia. W szeregu prac artysta odwoływał się także do dziedzictwa rosyjskiej awangardy rewolucyjnej.
Był aktywnym uczestnikiem aksamitnej rewolucji, a także zaangażowany był w powstanie ruchu Społeczeństwo przeciw Przemocy. W latach 1990–2004 wykładał na macierzystej uczelni, a pomiędzy 2004 i 2011 rokiem na wydziale sztuki Uniwersytetu Technicznego w Koszycach, gościnnie wykładał także na FAMU i AVU w Pradze. Brał udział w istotnych wystawach zbiorowych takich jak: Europa, Europa, Kunst- und Ausstellungshalle der BRD, Bonn (1994); czy Aspekte / Positionen. 50 Jahre Kunst aus Mitteleuropa 1949 – 1999, Museum moderner Kunst Stiftung Ludwig, Vienna (1999). Jego retrospektywna wystawa odbyła się w Narodowej Galerii w Pradze w 2006 roku i Słowackiej Galerii Narodowej w Bratysławie w roku 2008.