Ewa Kuryluk

Ewa Kuryluk

05.05.1946

 Malarka, rysowniczka, pisarka, historyk sztuki. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych   (1970) oraz historii sztuki na Uniwersytecie Jagielońskim.

Największy wpływ na osobowość twórczą artystki miał Wiedeń, miasto w którym dorastała.  Od 1981 roku mieszkała w USA.  Obrazy  Ewy Kuryluk z lat 60. i 70. XX wieku zalicza się do nurtu nowej figuracji i hiperrealizmu. Figuratywne, często auto-biograficzne malarstwo odnosi się do postaci ujętych w kręgu ich społeczności. Charakterystyczną cechą kompozycji jest w nich szeroko kładziona, płaska, jednolita w kolorze i nasyceniu plama oraz obrys rysów twarzy i sylwetki autorki. Malarstwo wzbogacał często kolaż z użyciem akcesoria codzienności. W wielkoformatowych autoportretach artystka  wykorzystywała też fotografie (Mit Tirchen, Kuryluk nie marzy o miłości, 1977).

W końcu lat 70. XX wieku  Ewa Kuryluk odeszła od malarstwa sztalugowego na rzecz „woali” i „całunów”. Ikonograficzny motyw Chusty Świętej Weroniki i zabandażowanego odcisku umęczonego ciała na pokrywającym je całunie pozwala artystce przedstawić indywidualne emocje; fascynacje życiem, miłością i w wyraźny sposób seksualnością. Do tych rozwieszanych tkanin dołącza odręczne notatki informujące o cierpieniu jako immanentnej cesze bycia w świecie.

Ewa Kuryluk jest autorką książek poświęconych historii sztuki i kultury (Hiperrealizm - nowy realizm, Weronika i jej chusta, Wiedeńska apokalipsa) oraz współtwórczynią „Zeszytów Literackich”.  Artystka mieszka i pracuje w Paryżu, Nowym Jorku, Warszawie a ostatnio - w Krakowie.

Ryszard Rau

Dzieła