Leśniak
Fotograf i twórca animacji filmowych. Urodzony w Krakowie. W 1967 zaczął pracować jako asystent, a następnie jako operator filmowy w TVP Kraków (do 1969), gdzie zajmował się głównie reportażem. Współpracował m.in. z Maciejem Szumowskim przy cyklu Polska zza 7 miedzy. Jest autorem pierwszego reportażu filmowego z autentycznej akcji GOPR w Tatrach. Brał udział w kilkumiesięcznej wyprawie naukowej do Afryki. W 1977 roku otrzymał dyplom Związku Polskich Artystów Fotografików.
W latach 70. interesował się przede wszystkim reportażem fotograficznym oraz realizował portrety i akty eksperymentując z deformacją optyczną. Na przełomie lat 70. i 80. fotografował nostalgiczne pejzaże, zdegradowaną architekturę i krajobrazy poprzemysłowe. W tym czasie zainteresowała go modernistyczna fotografia amerykańska. Powstał cykl Krajobrazy wewnętrzne, ukazujący fragmenty otoczenia bez ludzi, często z wyeksponowanymi cieniami elementów przyrody i fragmentów architektury. Seria ta stanowiła zapowiedź studiów nad własnym cieniem. Od drugiej połowy lat 80. artysta tworzy niemal wyłącznie fotografie stanowiące zapis obecności cienia uchwyconego w momencie wykonywania zdjęcia (tzw. leśniaki). Fotografie te wyrażają wiarę w humanistyczne wartości człowieka.
Janusz Leśniak jest również autorem autorskich animacji filmowych, które mają źródło w jego fotografii - podstawowym tworzywie tych wizualizacji.
Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach: MOMA w Nowym Jorku, Centre of Photography w Genewie, Museum of Finer Arts w Hudson, Collection of Polaroid w Cambridge (USA), Bibliothèque Nationale w Paryżu.
Dorota Stolarska-Kultys