Zdzisław Sowiński

Zdzisław Sowiński

01.01.1970 - 01.01.1970

Zdzisław Sowiński – reżyser, operator filmowy, artysta fotografik. Pierwszego jego realizacje filmowe i poważniejsze przedsięwzięcia fotograficzne powstały już w szkole średniej. W 1969 r. Zdzisław Sowiński został przyjęty na Wydział Operatorski i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi. Po zakończonych z wyróżnieniem studiach, Zdzisław Sowiński przyjął angaż do Muzeum Sztuki w Łodzi. Ówczesny dyrektor muzeum, Ryszard Stanisławski, zagwarantował młodemu artyście całkowitą twórczą niezależność. Od tamtej chwili Sowiński dzielił czas pomiędzy muzeum, w którym dokumentował działania plastyczne, a Wytwórnię Filmów Fabularnych i Wytwórnia Filmów Oświatowych oraz działalność dydaktyczną w PWSFTviT.
Jest autorem pierwszych w Polsce zdjęć filmowych przetwarzanych za pomocą komputera („Seksmisja”, reż. J. Machulskiego, 1983). Jako operator kamery pracował też w owym czasie przy realizacji „Przyjaciela wesołego diabła” w reż. Jerzego Łukaszewicza oraz „Wiosennego spaceru” Ryszarda Rydzewskiego.
Bezpośredni kontakt z muzealnymi dziełami – od gotyku po awangardę XX wieku – uporządkował jego wiedzę i przywiódł do twórczości Władysława Strzemińskiego. Po kilku latach rozmyślań i analiz, stworzył Zdzisław Sowiński cykl prac zatytułowany „Życiorys”, właśnie Strzemińskiemu poświęcony. Na różnokształtne powierzchnie przedmiotów codziennego użytku – stare, drewniane i metalowe tary, orzechy włoskie, fistaszki... - artysta naniósł emulsję fotograficzną. Owo ryzykowne przedsięwzięcie artystyczne zwieńczone zostało znaczącym uznaniem środowiska plastyków, a Jerzy Lewczyński zaliczył Sowińskiego do grona najwybitniejszych twórców polskiej sztuki fotografii. Po zetknięciu się z ekspresyjną twórczością znakomitej rzeźbiarki, Aliny Szapocznikow, starając się wprowadzić nowatorskie rozwiązania formy, Sowińskich projektuje unikatowy album ukazujący jej artystyczny dorobek.
Od roku 1978 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W roku 2000 uhonorowanym tytułem Artysty XX wieku Częstochowy.
Został również członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Dzieła