Marcantonio Franceschini

Marcantonio Franceschini

1648 - 1729

Marcantonio Franceschini był włoskim malarzem doby baroku. Cieszył się dużą popularnością w rodzimych Włoszech, jak również za granicą. Malował głównie kompozycje o tematyce mitologicznej i religijnej.
Urodził się w Bolonii. Był synem Giulii Maffei i Giacomo Franceschiniego, malarza, który był jego pierwszym nauczycielem. W połowie lat 60. XVII w. Franceschini rozpoczął praktykę u Giovanniego Marii Galli da Bibbiena. Od 1668 roku doskonalił swój warsztat w pracowni Carlo Cignaniego. Wspólnie ze swoim mistrzem od 1678 roku Franceschini pracował w Parmie, gdzie realizowali dekoracje do Palazzo del Giardino.
Franceschini cieszył się rosnącą popularnością zarówno jako autor obrazów sztalugowych jak również fresków. W trakcie wieloletniej kariery pozostawał niezwykle aktywny, podejmując się realizacji w rodzinnym mieście i w innych ważnych ośrodkach Włoch. Pomimo wielokrotnych propozycji objęcia mecenatem zza granicy, nie zdecydował się na opuszczenie kraju.
Od 1683 roku Franceschini prowadził własną pracownię, w której na przestrzeni kolejnych dekad przyjął szerokie grono uczniów.
Franceschini kilkakrotnie powracał do Genui, gdzie po raz pierwszy współpracował między 1702 a 1704 rokiem przy dekoracjach Sala del Maggior Consiglio w Palazzo Ducale. Wśród projektów wykonanych w mieście można również wymienić realizacje w Palazzo Pallavicini oraz Palazzo Spinola.  
Między 1711 a 1712 rokiem Franceschini pracował w Rzymie dla papieża Klemensa XI, po powrocie do Bolonii współtworzył Accademia Clementina, w której w późniejszych latach uczył malarstwa.
Wśród znamienitych zleceniodawców Franceschiniego można wymienić m.in. ród d'Este, do którego pałacu w Modenie tworzył, a także księcia Johanna Adama von Lichtenstein. Między 1691 a 1709 rokiem, Franceschini namalował dla niego ponad czterdzieści obrazów.
Oprócz twórczości świeckiej Franceschini podejmował również tematykę sakralną. Wielokrotnie tworzył freski i obrazy ołtarzowe do kościołów m.in. w Bolonii i Modenie.
Często współpracował ze swoim szwagrem, Luigim Quainim, a także z synem, Giacomo.
Współcześnie prace Marcantonio Franceschini znajdują się w kolekcjach wielu europejskich i amerykańskich muzeów. W zbiorach muzeum jest jedna praca artysty  „Ofiara Salomona".