Andrzej Świetlik
Polski fotograf i portrecista. Pole swojej działalności określa jako spacer po linie zawieszonej między komercją a sztuką. Od 1979 roku współtwórca grupy artystycznej Łódź Kaliska, z którą aktywnie działa na rzecz fotografii eksperymentalnej.
Do 2019 roku wykładowca fotografii w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej w Warszawie na kierunku Grafika. W ramach inicjatywy „Wszyscy jesteśmy fotografami” prowadził warsztaty fotografii portretowej z udziałem mieszkańców Warszawy. Aktywnie zaangażowany w akcje społeczne na rzecz poprawy jakości życia chorych na raka w założonej przez Magdalenę Prokopowicz Fundacji „Rak‘n’Roll”. Wraz z Tomaszem Sikorą inicjator Galerii Bezdomnej polegającej na prezentacji fotografii w pustostanach. Autor zdjęć muzyków, polityków, sportowców, aktorów i celebrytów. Pionier profesjonalnej fotografii reklamowej w Polsce. Współpracował z pierwszym w Polsce magazynem dla kobiet „Twój Styl”. Dla banku BZ WBK zrealizował trzy serie kampanii z udziałem zagranicznych aktorów: Johniego Cleese’a, Danniego de Vito, Gerarda Depardieu. Fotografował również reklamy dla takich firm jak: Orlen, mBank, Tyskie, Tesco, Delicje, Nestle, Koramic, Lipton.
Pierwszym zarejestrowanym przez Świetlika żywym obrazem Łodzi Kaliskiej była spontanicznie przedsięwzięta inscenizacji fresku Ostatnia wieczerza Leonarda da Vinci, czyli Proszę siadać (1988). Świetlik wykorzystał metodę rejestrowania na czasie migawki T. Dla uzyskania zamierzonego efektu (12 apostołów siedzących wokół Jezusa) czterech artystów (Adam Rzepecki, Marek Janiak, Andrzej Kwietniewski i gościnnie Zbigniew Bińczyk) biegało wokół stołu zastygając na jakiś czas w wybranej pozycji. Nieruchomo pozostawał tylko Andrzej Wielogórski (Makary), centralna postać obrazu. Na kliszy wyraźnie widoczne są tylko te postacie które długo trwały nieruchomej pozie, pozostałe są niewidoczne lub rozmyte. Ponieważ Rzepecki zarejestrował się kilkakrotnie dość czytelnie w wersji finałowej jedna jego twarz została zamalowana. Obecnie praca znajduje się w Kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi.