Bambino. Spotkanie z Joanną Szumacher i Tomaszem Kochelskim

Udostępnij:
tytuł: Bambino. Spotkanie z Joanną Szumacher i Tomaszem Kochelskim
autor: Joanna Szumacher, Tomasz Kochelski, Łukasz Biskupski
rodzaj wydarzenia: Spotkanie, dyskusja
miejsce wydarzenia: ms2, sala audiowizualna
termin wydarzenia: 17.04.2018
czas emisji: 1:14:03
produkcja: Muzeum Sztuki w Łodzi
adnotacja:

Opis

Spotkanie z artystką Joanną Szumacher i Tomaszem Kochelskim – współkuratorem wystawy "Stali bywalcy tamtych prywatek. Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica"* – poprowadził Łukasz Biskupski.

"Powietrze stało. Fabryczne kominy buchały kłębowiskiem pary, toksyn i sadzy. Dym to gęstniał, to przerzedzał się, przybierając zmienne kształty. I tak na okrągło. Dym dymów. Można by pomyśleć, że wszystko w tym mieście jest dymem. (...) Mam na imię Łukasz. Właśnie przyjechałem do Łodzi z Wiatkowa. Mam 19 lat, zdałem maturę i od rodziców przy tej okazji dostałem gramofon. Wystarali się."

Na 42 stronach książki autorstwa Joanny Szumacher znajduje się ilustrowane czarno-białymi fotografiami opowiadanie "Bambino", nagrane również w formie słuchowiska. Jest to historia młodego mężczyzny, który opuszcza rodzinną wioskę, by zrealizować swoje marzenia. Celem jego podróży jest miasto Łódź. W podróż zabiera swój ukochany gramofon - tytułowe Bambino. Rocznik 1972. Legendarny produkt Łódzkich Zakładów Radiowych Fonica. Wydawnictwu towarzyszy pocztówka dźwiękowa z zapisem utworu skomponowanego i wykonanego przez autorkę.

Podczas spotkania w Muzeum Sztuki artystka opowiadała o wieloskładnikowym projekcie Bambino oraz towarzyszących temu przygotowaniach - archiwalnych poszukiwaniach, spotkaniach z kolekcjonerami gramofonów i stopniowym odkrywaniu historii Łodzi i zakładów Fonica.

Joanna Szumacher - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Kurator sztuki, artystka audiowizualna, piosenkarka i kompozytorka. Autorka płyty „Kopyta Zła” z Pawłem Cieślakiem wydanej przez wytwórnię Requiem Records oraz książki i audiobooka "Bambino” wydanej przez Altanova Press. Autorka i uczestniczka wielu wystaw, w tym w Zonie Sztuki Aktualnej w Szczecinie, Lokalu 30 w Warszawie, Pracowni Portretu w Łodzi, Galerii Manhattan (aktualnie POS) w Łodzi, Galerii Wschodniej w Łodzi, Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. Występowała w ramach CoCArt w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, Tauron Nowa Muzyka, Festiwalu Domoffon, Festiwalu Ars Independent (Katowice) czy w Galerii Leto, Kolonii Artystów, GSW w Opolu, Bunkrze Sztuki, Teatrze Syrena oraz na The Life Intense w Galerii W139 w Amsterdamie. Współtworzy festiwal Blask | Brzask, prowadzi Galerię W Y i wytwórnię -SUPER-.

Tomasz Kochelski - absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, zawodowo – muzealnik, od 11 lat związany z Muzeum Miasta Łodzi, gdzie obecnie zajmuje się głównie pracami o charakterze projektowym, wydawniczym i wystawienniczym. Prywatnie kolekcjoner (a może zbieracz) urządzeń technicznych, przedmiotów codziennego użytku, zabawek, pochodzących z Polski i krajów Europy Wschodniej, wytworzonych w drugiej połowie XX wieku – przed rokiem 1989. W 2016 roku, wspólnie z dr Marcinem J. Szymańskim był kuratorem wystawy „Stali bywalcy tamtych prywatek – Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica”, która miała miejsce w siedzibie Muzeum przy ul. Ogrodowej i przypominała historię zakładu i pracowników, urządzenia elektroniczne wytwarzane w Łodzi w okresie Polski Ludowej, historyczne techniki zapisu dźwięku, a także kontekst społeczny samego zjawiska „słuchania muzyki”.

Łukasz Biskupski - kulturoznawca i filmoznawca, adiunkt w katedrze Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Uniwersytetu Gdańskiego w ramach programu Narodowego Centrum Nauki "Fuga". Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim i kulturoznawczych studiów doktoranckich na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Zajmuje się przemianami kultury wizualnej, a także historią kina i kultury popularnej. Autor książek: "Prosto z ulicy. Sztuki wizualne w dobie mediów społecznościowych i kultury uczestnictwa – street art" (2017), "Kinofilia zaangażowana. Stowarzyszenie Miłośników Filmu Artystycznego "Start" i upowszechnianie kultury filmowej w latach 30. XX w." (2017) oraz "Miasto atrakcji. Narodziny kultury masowej na przełomie XIX i XX wieku. Kino w systemie rozrywkowym Łodzi" (2013) . Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureat nagrody im. Inki Brodzkiej-Wald za najlepszą rozprawę doktorską z dziedziny humanistyki dotyczącą współczesności.