Prototypy: Dom Mody Limanka. Nowa kolekcja
tytuł: | Prototypy: Dom Mody Limanka. Nowa kolekcja |
autor: | fot. HAWA |
rodzaj wydarzenia: | Wernisaż |
termin wydarzenia: | 22.02.2019 |
miejsce wydarzenia: | ms (obecnie ms1, ul. Więckowskiego 36) |
kurator: | Maria Morzuch |
Opis
W Domu Mody Limanka wierzymy, że na modę składa się suma małych rzeczy: to jak żyjesz, jak oddychasz, mówisz czy tworzysz. To wszystko zawsze jest w awangardzie. Jesteśmy ludźmi z pasją, którzy tak jak ty chcą być rewolucją! Już 22 lutego nasza marka otwiera swój pierwszy autorski showroom w Muzeum Sztuki w Łodzi – instytucji z jedną z najstarszych kolekcji sztuki nowoczesnej na świecie. Dzięki wykorzystaniu ich wyjątkowych zbiorów, przygotowaliśmy dla Was Nową Kolekcję.
Awangardowe druki, plagiaty i wspólne dbanie o stały rozwój nadprodukcji sztuki i mody stanowią DNA naszej marki. Chcemy odgrywać istotną rolę w spłaszczaniu skomplikowanych koncepcji artystycznych. Projektując nasze produkty i sklepy, staramy się myśleć z perspektywy zawłaszczenia i merkantylnego stosunku do sztuki. Chcemy, żeby nasze ubrania wspierały wzrost Waszego kapitału symbolicznego, a nasze sklepy były dla Was niczym wspaniała wystawa. Niech żyje powierzchnia!
Bluzka BURDEN, którą możesz przymierzyć w naszym sklepie jest doskonałym przykładem tego, jak łączymy nasze dwie największe pasje – kradzież i tandetę. BURDEN jest bezpośrednią zżyną z pracy tego pioniera sztuki awangardowej. Jest szyta z nieprzyjaznego środowisku poliestru, który będzie stanowić tradycyjny, nierozkładalny element wystroju natury przez najbliższe 150 lat. Sprawdź, czy z tym performansem będzie Ci do twarzy i koniecznie odwiedź nasz showroom w Galerii ms1.
Dom Mody Limanka
Wystawa jest częścią projektu Prototypy testującego tytułowe pojęcie na materiale z kolekcji Muzeum Sztuki. W jego ramach zaproszeni artyści i artystki używają dzieł z zasobów muzealnych do prób modelowania współczesnej rzeczywistości. Dzięki ich działaniom kolekcja ms zamienia się w zasób praktyk i metod oczekujących na aktualizację, ponowne wykorzystanie i uruchomienie. Powtórna eksploatacja już istniejących prac i testowanie ich potencjału w zmienionych kontekstach stanowi wyraz troski o zrównoważenie, w duchu ekologicznym, „produkcji” nowych prac . W roku 2019 w ramach trzech edycji projektu z dziełami z kolekcji ms twórczo pracują: Dom Mody Limanka, zespół złożony z Barbary Kingi Majewskiej, Michała Libery i Konrada Smoleńskiego oraz Carolina Caycedo.
Prototyp – czyli koncept mogący służyć jako punkt wyjścia dla rozwiązań pozwalających przekształcać rzeczywistość – tworzy też ramę dla całości tegorocznego programu instytucji. Sztuka jest w nim ujmowana jako źródło inspiracji dla nowych narracji wspólnotowych, pole testowania krytycznego i subwersywnego potencjału gestów artystycznych, ale również jako zasób form do powtórnego użycia w cyklu produkcyjnym uruchamianym przez kolejne generacje artystów. W takim ujęciu sztuka nie służy ilustracji już istniejących idei – społecznych, politycznych, czy jakichkolwiek innych – lecz staje się laboratorium, w którym są wykuwane nowe rozwiązania, potencjalnie społecznie czy politycznie istotne.
Seria wystaw realizowanych w ramach projektu Prototypy służy stworzeniu otwartego katalogu działań, jakie można podejmować przy użyciu kolekcji muzealnej. Stanowi eksperyment w podejściu do podstawowej misji Muzeum Sztuki, jaką jest mediacja między sztuką a publicznością – tym razem realizowany przy użyciu środków artystycznych.
Podziękowania: Bartosz Bart, Ignacy Ciszewski, Jakub Dylewski, Alex Freiheit, Aleksandra Grabarz, Martyna Konieczny, Edmund Krempiński, Alicja Kujawska, Anna Malinowska, ms17, Ola Rudnicka, Jana Shostak, Kinga Witkowska, Karolina Wojtas, Anna Zagrodzka
Więcej informacji o wystawie znajdziesz TUTAJ.