Czytanki 08: Noviki czytają tekst „Muzeum – otwarte – scenariusz” Wendelien van Oldenborgh z II tomu „Monografii MS”

Udostępnij:
autor: Noviki
tytuł: Czytanki 08: Noviki czytają tekst „Muzeum – otwarte – scenariusz” Wendelien van Oldenborgh z II tomu „Monografii MS” / Readings 08: Noviki & Wendelien van Oldenborgh [pl]
czas emisji: 00:11:20
produkcja:
rok: 27.05.2020

Opis

Co wynikać może ze spotkania Władysława Strzemińskiego, Hélio Oiticici i Josepha Beuysa? O czym mogłaby porozmawiać Marysia Lewandowska z Katarzyną Kobro? Czy istnieje czasoprzestrzeń, która pozwoliłaby postaciom przewijającym się przez historię Muzeum Sztuki w Łodzi na tego rodzaju tête-à-tête?

Pojemność tej czasoprzestrzeni testowali w ramach ostatniej Czytanki Katarzyna Nestorowicz i Marcin Nowicki, posługując się scenariuszem autorstwa holenderskiej artystki, Wendelien van Oldenborgh. Tekst, na który składają się wypowiedzi wyżej wspomnianych, a także Johna Cage’a i Jerzego Grotowskiego, został opublikowany w drugim tomie wydawnictwa pt. Monografia Muzeum Sztuki opracowanego przez nasz zespół w 2015 roku. Dramat podzielony jest na kilka scen poświęconych kolekcjonowaniu, sztuce popularnej i partycypacji, a także wojnie i społeczeństwu przemocy. 

Noviki w Czytance dowiodły, że by spotkać się z Cagem, Beuysem i Strzemińskim, nie trzeba zrezygnować z przebywania na tym świecie, bo – jak donoszą Katarzyna i Marcin – „my wybieramy się w to drugie, które wymaga jedynie trochę prądu i komputera. Porozmawiamy, rozejrzymy się, co słychać, i wrócimy do was z relacją w środę”.

Post-studio Noviki zainteresowane jest tworzeniem alternatywnych ram dla projektów eksplorujących sztuki wizualne, praktykę kuratorską i wystawienniczą w post-artystycznym świecie. Pracują w obszarze zderzenia postkonceptualizmu i narzędzi opartych na technologii. Charakterystyczną cechą Post-studia Noviki jest otwartość na wymianę z innymi dyscyplinami, funkcjonującymi poza oficjalnym rynkiem sztuki. Noviki używają różnych narzędzi i mediów, tworząc druki, obrazy wirtualne i wideo, uczestniczą w dyskusjach panelowych, wygłaszają wykłady, kuratorują wystawy i prowadzą warsztaty.

Prace Post-studia Noviki były publikowane między innymi w Idea MAg, ID Pure, Slanted, Pretty Ugly, Visual Rebellion in Design, Cultural Identities. Post-studio Noviki było zewnętrznym doradcą w Królewskiej Akademii Sztuki w Hadze oraz w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, prowadzi wykłady w szkołach artystycznych i uniwersytetach w Europie i Azji (m.in. warsztaty w Jan Van Eyck Academy w Maastricht, w Muzeum Sztuki Współczesnej w Teheranie, wykłady na Uniwersytecie w Karlsruhe, Dortmundzie i Frankfurcie, Biennale w Brnie, Biennale The Wrong).

Elementy powiązane - obiekty
1 2
Elementy powiązane - dzieła