Spotkania na antresoli. W czasie wojny znikają muzy. Prowadzenie: Maciej Cholewiński

Udostępnij:
tytuł: Spotkania na antresoli. W czasie wojny znikają muzy. Prowadzenie: Maciej Cholewiński
autor: Fot. Monika Cywińska-Pryt
rodzaj wydarzenia: Edukacja
termin wydarzenia: 15.11.2023-05.01.2024 [termin wydarzenia 30.11.2023]
miejsce wydarzenia: ms1 (ul. Gdańska 43)
kurator: Maciej Cholewiński, Marcin Stasiewicz

Opis

Wykład towarzyszący wystawie na antresoli „Z inwentarza nieodnalezionych".

Wojna w muzeum!
II wojna światowa była wstrząsem, zawieruchą, chaosem. Muzeum Sztuki w Łodzi (wtedy – Muzeum Miejskie Historii i Sztuki im. Juliana i Kazimierza Bartoszewiczów) przeszło pod zarząd niemieckich władz okupacyjnych, które przemianowało je na Museum für Kunst Stadtgeschichte.

Dyrektor Minich, który już po kapitulacji Polski stawił się do pracy dostał od komisarza miasta dra Alberta Leistera propozycję… kopania rowów, bo… nie nadawał się nawet do objęcia posady woźnego. A w muzeum jeden z pracowników – Oswald Matejko osobiście niszczył zgromadzone w nim prace, rzeźby rozbijał młotkiem. Drugi dyrektor placówki dr Walter Frentzel został za swe niejasne interesy aresztowany przez Gestapo. Jednego z następnych dyr. Minich opisał: dr Walter Koch (…) nałogowe pijaństwo nie pozwalało mu opanować sytuacji i przeszkodzić w wyprzedawaniu obrazów przez personel”. Ale w muzeum odbywały się również wystawy. Jakie? Kiedy? Co na nich pokazywano? Okazało się, że sale muzealne podczas wojny przypominały….

Materiały do wykładu pochodzą z archiwum Muzeum Sztuki w Łodzi oraz z przygotowywanej do druku książki Macieja Cholewińskiego „Szalone muzeum" opowiadającej dzieje (i pradzieje) Muzeum Sztuki w Łodzi w latach 1910-1960, powstałej w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną internetową https://stratywojenne.msl.org.pl/strona-glowna

Zadanie: Straty wojenne w Muzeum Sztuki w Łodzi

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych"



Elementy powiązane - obiekty
1 2