Debata III: Nowe zarządzanie czy stare nawyki? Jakie powinny być dziś instytucje kultury?

Udostępnij:
tytuł: Debata III: Nowe zarządzanie czy stare nawyki? Jakie powinny być dziś instytucje kultury?
autor: fot. Anna Augustyn-Kamińska
rodzaj wydarzenia: Edukacja
termin wydarzenia: 17.10.2024
miejsce wydarzenia: ms2 , Ogrodowa 19
kurator:

Opis

Środowiska i instytucje kultury od dekady mierzą się z presją zmian. Zmieniają się oczekiwania, relacje między pracodawcami a zespołami i wewnątrz zespołów – umiejętność zarządzania uwzględniającego różne perspektywy stała się bardzo poszukiwaną kompetencją. Regulacje antymobbingowe i antydyskryminacyjne, znane w biznesie od lat, w kulturze dopiero wchodzą w życie. W jakim kierunku powinien zmierzać system zarządzania instytucjami kultury? Które perspektywy dominują, a które są pomijane?
 
A może chcielibyśmy zachować elementy starego etosu pracy w kulturze?

Najważniejsze wątki: jak na nowo ułożyć zarządzanie instytucjami, żeby nowe problemy były zaopiekowane; komunikacja bez przemocy, szkolenie kadr, edukacja antymobbingowa i antydyskryminacyjna, nowe liderstwo, relacje między instytucjami a twórcami i twórczyniami.

panelistki/ści: Monika Klonowska (trenerka, psycholożka wspierająca zespoły w czasie zmiany i kryzysu), Paulina Andruczyk i Anna Sadowska (Staromiejski Dom Kultury w Warszawie, prowadzą Program Wzmacniania Pracowniczek i Pracowników Warszawskich Domów Kultury), Szymon Żydek (zastępca dyrektorki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), Justyna Lipko-Konieczna (TR Warszawa, Teatr 21), Natalia Słaboń (przewodnicząca komisji zakładowej OZZ IP przy Muzeum Sztuki w Łodzi)

prowadzenie: Jakub Gawkowski (Muzeum Sztuki w Łodzi), Magdalena Komornicka (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)
 
Wydarzenie w ramach współKongresu Kultury, który odbędzie się dniach 7-9 listopada 2024 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo za pomocą platformy YouTube. Szczegóły już wkrótce.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Jednym z tematów listopadowego współKongresu Kultury są kwestie pracownicze osób współtworzących ten obszar życia społecznego w Polsce. Debata PRACOWNICE/PRACOWNICY SZTUKI. DLACZEGO WCIĄŻ POTRZEBUJEMY ROZMÓW O PŁACACH I WARUNKACH PRACY odbędzie się 8 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Poprzedzona zostanie czterema dyskusjami przygotowawczymi, służącymi wypracowaniu dalszych rekomendacji w obszarze: autorstwo, płace, zarządzanie, bezpieczeństwo socjalne. Wszystkie rozmowy będą dostępne przez streaming w mediach społecznościowych goszczących je instytucji:

PROGRAM
• 7 października (poniedziałek), godz. 17.00, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
• 15 października (wtorek), godz. 18.00, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
• 17 października (czwartek), godz. 18.00, Muzeum Sztuki w Łodzi
• 22 października (wtorek), godz. 18.00, wydarzenie online (TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie)
• 8 listopada (piątek), godz. 19.00, debata w ramach współkongresu kultury, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
 
Organizator:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Narodowe Centrum Kultury