Spotkanie z palestyńskim edukatorem Bahą Hilo

Udostępnij:
tytuł: Spotkanie z palestyńskim edukatorem Bahą Hilo
autor: fot. Anna Augustyn-Kamińska
rodzaj wydarzenia: Edukacja
termin wydarzenia: 03.12.2024
miejsce wydarzenia: ms2 , Ogrodowa 19
kurator:

Opis

Wykład jest adresowany do wszystkich, którzy pragną lepiej zrozumieć rzeczywistość na terytoriach okupowanych, a także zastanowić się nad tym, jak mogą wspierać działania na rzecz sprawiedliwego pokoju i humanitaryzmu.

Tematyka cyklu wykładów „Surviving Oppression" koncentruje się na analizie mechanizmów systemowej opresji w obliczu trwającej izraelskiej okupacji. Baha Hilo opowie o różnych formach represji, w tym politycznej, militarnej i społecznej, oraz o ich wpływie na życie codzienne Palestyńczyków. Wykład przybliży słuchaczom kontekst historyczny i współczesny tak zwanego konfliktu izraelsko-palestyńskiego, a także przedstawi świadectwa osób, które doświadczyły przemocy i dyskryminacji. Celem wykładu jest także podkreślenie siły ducha oraz metod oporu i przetrwania, które wykorzystują Palestyńczycy.
Zapraszamy na wykład z sesją Q&A. Dyskusję po wykładzie Bahy poprowadzi dziennikarka Ewa Jasiewicz.

Baha Hilo - palestyński edukator i działacz z Betlejem, ukończył socjologię na Uniwersytecie w Birzeit. Od lat współpracuje z organizacjami zajmującymi się prawami człowieka, takimi jak ONZ, Joint Advocacy Initiative of the YMCA & YWCA i Badil Centre for Residency and Refugees Rights. W 2013 roku założył inicjatywę „To Be There", której celem jest edukowanie osób spoza Palestyny poprzez organizację wizyt i programów edukacyjno-solidarnościowych, takich jak zbiory oliwek, sadzenie drzew oliwnych czy programy edukacyjne, w tym Letni Program Stażowy FFIPP. Jest także moderatorem Letniego Programu FFIPP oraz koordynatorem działań w kawiarni Cytadela, centrum kulturalnym w Beit Sahour. Wystąpił w filmach dokumentalnych, m.in. „Walled Citizen" i „Israelism".

Baha Hilo jest edukatorem o międzynarodowym zasięgu, zapraszanym przez organizacje międzynarodowe, instytucje kultury i uniwersytety, takie jak Bard College w Nowym Jorku. Prowadził wykłady w różnych częściach świata, m.in. w Brazylii, USA, Malezji, Holandii i Norwegii. Dzięki tym platformom dociera do globalnej i lokalnej publiczności, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem na temat realiów życia na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich. Edukacyjne inicjatywy Bahy mają na celu podnoszenie świadomości międzynarodowej oraz budowanie globalnej solidarności.

Partnerami wydarzenia są: Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, Łódzkie Centrum Wielokulturowe, Centrum Języków Orientalnych „Al-andalus", Akademickie Centrum Designu, Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, Instytut Etnologii UW, Instytut Etnologii UWr, podcast Reorient: Ewa Górska..