Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Udostępnij:
Datowanie: 1930 r.
Technika: linoryt
Materiały:papier, farba graficzna
Rozmiar:wys. 19,5 cm, szer. 17 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 12.07.1976
Numer inwentarzowy:MS/SN/GR/998/3
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Linoryt ukazuje w syntetycznej formie scenę pacyfikacji manifestacji robotniczej. Grupę manifestantów niosących sztandary rozbija oddział konny z wzniesionymi szablami – prawdopodobnie Kozacy. Grupa postaci jest wpisana w skrót perspektywiczny wąskiej ulicy. Praca przywołuje wydarzenia rewolucyjne 1905 r. w Łodzi, której Notarjusz był mieszkańcem.

Bibliografia

Wiktor Marzec, Rebelia i reakcja. Rewolucja 1905 roku i plebejskie doświadczenie polityczne, rozdz.: notatka o artyście: kolofon, Łódź - Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego Universitas, 2016, s. il. cz.-b. okładka.

Stanisław Notarjusz

Stanislaw Notarjusz [Notariusz] urodził się w 1897 roku w Łodzi, w dostatniej rodzinie kupieckiej. Jego rodzice, Samuel [Szmul] i Emilia [Amalia] z d. Dawidowicz, mieli łącznie pięcioro dzieci, wśród których Stanisław był najmłodszy. Poza tym danych biograficznych zachowało się niewiele. Z kart meldunkowych w Archiwum Państwowym w Łodzi znane są kolejne adresy rodziny, mieszkali m. in. przy ulicy Zawadzkiej (obecnie Próchnika) i Rozwadowskiej (obecnie Zamenhofa), a więc w centrum miasta. W latach poprzedzających II wojnę światową Notarjusz wraz z rodzicami zamieszkał w Kolumnie pod Łodzią, skąd został wywieziony do warszawskiego getta....

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty