Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Marian Bogusz

Mister Brown pozdrawia walczącą Palestynę

Udostępnij:
Datowanie: 1948
Technika: malarstwo olejne
Materiały:farby olejne, płótno
Rozmiar:wys. 120 cm, szer. 100 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 05.1967
Numer inwentarzowy:MS/SN/M/490
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

W 1947 r. ONZ podjęła decyzję o podziale Palestyny na państwo żydowskie i arabskie. Rezolucja zaakceptowali Żydzi, ale nie Arabowie. W 1948 r., po wycofaniu się Wielkiej Brytanii z mandatu w Palestynie i ogłoszeniu niepodległości przez Izrael, wybuchła I wojna izraelsko-arabska. Blok państw socjalistycznych, w tym Polska, wspierał Izraelczyków w głosowaniach w ONZ; ZSRR dostarczał im broń.

Czy tytułowy Mister Brown to typowy Anglik? A może to Eddie Brown, dezerter z armii brytyjskiej, który był współorganizatorem arabskiego zamachu na ulicy Ben Jehuda w Jerozlimie w 1948 roku? Malarz nie daje jednoznacznych odpowiedzi na te pytania. Obraz nie pokazuje konfliktu zbrojnego, ale kobietę otoczoną przez groteskowe twarze i organiczne formy. Praca czerpie z surrealizmu. Jest persyflażem: Bogusz ukrył szyderstwo za poważnym tematem. Uwolnił wyobraźnię w czasach, w których od artystów oczekiwano opiewania braterstwa narodów. Obraz pokazywany był na Pierwszej Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w 1948 roku. Była to ostatnia prezentacja sztuki nowoczesnej przed wprowadzeniem socrealizmu jako oficjalnego stylu w sztuce PRL.


Wystawy

Atlas nowoczesności. Ćwiczenia, ms2, Muzeum Sztuki w Łodzi, od 01.10.2021

Marian Bogusz

Urodził się w  Pleszewie Wielkopolskim, zmarł w  Warszawie. Malarz, rysownik, rzeźbiarz, scenograf. Organizator wystaw i wydarzeń kulturalnych. Więzień hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Mauthausen. Malarstwo studiował w latach 1946-48 w warszawskiej ASP, uczeń Jana Cybisa i Jana Sokołowskiego. Przyczynił się do organizacji Wystaw Sztuki Nowoczesnej (Kraków 1948-49, Warszawa 1957 i 1959), które odegrały istotną rolę w sztuce polskiej tamtego okresu. W okresie socrealizmu ograniczył twórczość do projektów scenograficznych i wystawienniczych. W 1954 współtworzył Grupę 55 (Marian Bogusz, Andrzej Zaborowski, Zbigniew Dłubak, Barbara...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty