Aleksander Hałat

Aleksander Hałat

28.11.1936 - 23.11.2022

Rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, w latach 1987–1990 pełnił funkcję Prodziekana Wydziału Grafiki.

Twórczość Aleksandra Hałata to przede wszystkim rzeźby i instalacje, które tworzył w cyklach. Jego dzieła wypełniają znaki, symbole i cytaty z dzieł sztuki dawnej. Artysta tworzył formy proste stanowiące filozoficzną refleksję nad problemami poznania i istnienia. Miał jedenaście  prezentacji indywidualnych swoich prac. Uczestniczył w około stu wystawach  okręgowych, ogólnopolskich i międzynarodowych w kraju i za granicą. Brał także udział w plenerach rzeźbiarskich. W latach: 1961–1963 działał w grupie artystycznej Nowa linia, następnie  w grupie artystycznej Konkret (1970–1972) gdzie miał wystawy autorskie oraz tworzył happeningi, instalacje.  Prowadził prace w zakresie "małej architektury" (Habitat, człowiek, środowisko). Był odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz dwukrotnie Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki.

Przez wiele lat związany był też z Galerią Amcor (wystawa Rzeźby Przyścienne i Wolnostojące, 2018)

Przedmioty natury, takie jak wypłukane przez słoną wodę kamienie, gałęzie czy korzenie wyrzucone na brzeg morski i już przetworzone przez żywioł eksponowane były przez artystę jako „doskonałość sama w sobie” ( rzeźby z cyklu Tematy różne).

Aleksandrowi Hałatowi odpowiadało też w rzeźbie sprowadzanie formy do tak lapidarnego ujęcia aby już nic więcej nie można było skrócić czy bardziej zsyntetyzować (prace geometryczne z lat 1968-1972). Mentorami  artysty byli Kazimierz Malewicz, Aleksander Rodczenko, Olga Rozanowa czy Ivan Kliun.

 

Ryszard Rau

 

Dzieła