NUŻ W UHU. Podcast Muzeum Sztuki. #1 TOTALNA REWOLUCJA

Udostępnij:
tytuł: NUŻ W UHU. Podcast Muzeum Sztuki. #1 TOTALNA REWOLUCJA [pl]
autor: Agnieszka Obszańska
rodzaj wydarzenia: podcast
miejsce wydarzenia: kanały Spotify i Soundcloud Muzeum Sztuki w Łodzi
termin wydarzenia: 2021
czas emisji: 14'44''
produkcja: Muzeum Sztuki, Łódź
adnotacja:

Opis

W Muzeum Sztuki staramy się na różne sposoby nawiązywać do tradycji spuścizny awangardowej i czerpać z najlepszych wzorców budowanych w niej komunikatów. Dotyczy to również działań promocyjnych. Mamy nadzieję, że nie inaczej będzie w przypadku inaugurowanego właśnie projektu podcastowego, do którego poprowadzenia zaprosiliśmy jedną z najważniejszych polskich dziennikarek radiowych, Agnieszkę Obszańską. Już sam tytuł może Wam przypominać „Jednodńuwkę futurystuw" – „Nuż w bżuhu".

„Nuż w bżuhu" to wydawnictwo, które zostało opublikowane w formie plakatu, pierwszy raz rozpowszechnione na ulicach Krakowa 13 listopada 1921 roku, dwa tygodnie później widywane także w Warszawie. Za niekonwencjonalnym afiszem stała niepokorna i ekstrawagancka grupa futurystów polskich, zredagowali go Anatol Stern i Bruno Jasieński. Co wyróżniało „Jednodńuwkę"? Wiele rzeczy, ale jedną z ważniejszych był jej zapis – fonetyczny, który nic nie robił sobie z zasad ortografii. Wydawnictwo rozwścieczyło niejednego, współcześni krytycy pisali o nim, że stanowi jawny atak na pisownię i tradycję języka polskiego.

„Nuż w bżuhu" zawierał współczesną poezję eksperymentalną, artykuły i recenzje w nowatorskiej konwencji, czyli poszerzał horyzonty. Podobny cel stawiamy przed „NOŻEM W UHU", projektem podcastowym, zatem również opartym na zasadach żywego słowa mówionego. A także już w samym tytule obiecującym nietypowe doświadczenia audialne.  

Czas jego inauguracji nie jest przypadkowy, w 2021 w Muzeum Sztuki obchodzimy 90-lecie otwarcia stałej ekspozycji Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy a.r.. Było to wydarzenie niemal rewolucyjne i zwrócone ku przyszłości. Myśląc dziś o Muzeum również patrzymy przede wszystkim w przyszłość, podobnie jak awangardyści i futuryści. Co znajdziecie na falach NOŻA W UHU? Po pierwsze rozmowy – dłuższe, krótsze, każde – z nietypowych perspektyw ukazujące nasze aktualne wydarzenia i wystawy. Będziemy Was też informować o tym, nad czym dopiero pracujemy i co nas w tym momencie zajmuje. Posłuchacie rozmów z artystami i artystkami, kuratorami i kuratorkami oraz innymi zaproszonymi gośćmi. Nieodzowną część poszczególnych odsłon serii stanowić będą m.in. fragmenty prac audialnych i ścieżek dźwiękowych filmów wideo z kolekcji ms, a także nagrania towarzyszące wystawom. Całość wyreżyseruje, poprowadzi oraz wzbogaci autorskimi nagraniami terenowymi – eksperymentując z formatami – Agnieszka Obszańska, wyjątkowy głos radiowy, jednoznacznie kojarzący się z kulturą, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać.

NUŻ W UHU za sprawą mnogości dźwięków, brzdęków i trzasków, dosłownie przewierci Wasze uszy, a przy okazji dobrze Was poinformuje.


Agnieszka Obszańska – teatrolożka z wykształcenia, dziennikarka z wyboru. Od kiedy pamięta połączona z radiem, najpierw jako słuchaczka, potem już po drugiej stronie. W Trójce - Programie III przez lata zajmowała się szeroko pojętą kulturą m.in.: w programach „Teren Kultura" i „Radiowy Dom Kultury". Odwiedziła z mikrofonem prawie wszystkie kontynenty i relacjonowała najważniejsze, nie tylko te największe, festiwale i wydarzenia kulturalne w Polsce i poza nią. Opętana naturą dźwięku i świadoma mocy jaką niesie za sobą opowiadanie historii słowem i dźwiękosferą tworzy instalacje, podcasty, słuchowiska i inne formy dźwiękowe, bazujące m.in.: na rejestrowanych samodzielnie dźwiękach terenowych. Performatywne zwierzę kulturalne. Działa niezależnie na wielu frontach, a w Radiu 357 prowadzi program „Obszary".


#1: Dyrektor Jarosław Suchan opowiada o „Jednodńuwce Futurystuw”, o prapoczątkach Muzeum Sztuki w Łodzi, czyli historii powstania Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”, a także przekonuje do myślenia utopijnego, które jak nic innego poszerza horyzonty. 

Scenariusz, reżyseria, nagrania terenowe i udźwiękowienie: Agnieszka Obszańska
W odcinku wykorzystano fragmenty następujących utworów:
• Milan Grygar, nagrania rysunków akustycznych ['Acoustic Drawings'], 1974 r.: realizacja dźwiękowa rysunków akustycznych „3+2 KR” towarzysząca wystawie „Milan Grygar. Partytury i rysunki akustyczne. Realizacje dźwiękowe”, prezentowanej w 1974 r. w Muzeum Sztuki w Łodzi. Nagrania stanowią dokumentację dźwiękową wydarzenia
• Krzysztof Knittel, „Glückspavillon dla Kasi”, 1978 r., fragment zapisu dźwiękowego, kolekcja Muzeum Sztuki w Łodzi
• Katalin Ladik, ‘Sunset’, 2017 r., plik audio, dzięki uprzejmości artystki. W kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi znajduje się partytura tego utworu z 1975 r.
• Józef Robakowski, „Test”, 1971 r., fragment ścieżki dźwiękowej filmu wideo, dzięki uprzejmości artysty, kolekcja Muzeum Sztuki w Łodzi
• „Henryk Stażewski” - audycja Polskiego Radia opracowana przez red. Jerzego Urbankiewicza na podstawie nagrań z konferencji prasowej otwarcia wystawy prac Henryka Stażewskiego w Muzeum Sztuki w Łodzi w 1969 r. 
• Audiobook książki „Awangardowe muzeum” pod redakcją Jarosława Suchana i Agnieszki Pindery, czytany przez Jana Peszka, archiwum Muzeum Sztuki w Łodzi
Koordynacja i produkcja ze strony ms: Katarzyna Szklarek-Zarębska
Konsultacja materiałów dźwiękowych z kolekcji ms: Daniel Muzyczuk
Identyfikacja wizualna: Fontarte
Zasoby - elementy zespołu
Elementy powiązane - obiekty
Elementy powiązane - dzieła