Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Maria Jarema

Torreador

Udostępnij:
Datowanie: 1943
Technika: wyrób ręczny
Materiały:drut metalowy, tkanina
Rozmiar:wys. 73 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 1980
Numer inwentarzowy:MS/SN/R/285
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Praca powstała w Krakowie podczas II wojny światowej. Wykonana z dostępnych wówczas materiałów, jest krucha i prowizoryczna, a jednocześnie ekspresyjna. Za pomocą prostych środków sugeruje dynamiczny ruch torreadora. Skrawki materiału działają jak barwny, dekoracyjny strój. Maria Jarema zajmowała się malarstwem i rzeźbą, była także autorka scenografii i kostiumów projektowanych dla działających w Krakowie, przed wojną i po niej, teatrów Cricot i Cricot 2.


"Torreador" jest bardzo malarski, dzięki kolorom szat, ekspresyjnej pozie, w jakiej autorka uchwyciła postać. Tak wygląda walczący, tańczący na arenie człowiek. Praca jest krucha i „biedna”, stworzona z tego, co znaleziono pod ręką. Powstała podczas wojny w Krakowie. Maria Jarema zajmowała się malarstwem i rzeźbą, tworzyła przenikające się, organiczne formy. Znana też była jako autorka śmiałych, wizyjnych scenografii i kostiumów, projektowanych dla działających w Krakowie, przed wojną i po niej, teatrów Cricot i Cricot 2.

Maciej Cholewiński (Cytat za: "Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm", red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 424).

Wystawy

Atlas nowoczesności. Ćwiczenia, ms2, Muzeum Sztuki w Łodzi, od 01.10.2021

Maria Jarema

Rzeźbiarka, malarka, autorka monotypii oraz kostiumów i scenografii teatralnych. W latach 1929-1935 studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Xawerego Dunikowskiego. W 1930 roku razem z m.in. Saszą Blonderem, Leopoldem Lewickim, Jonaszem Sternem, Henrykiem Wicińskim założyła Grupę Krakowską, jedno z najważniejszych ugrupowań przedwojennej awangardy, które po wojnie (1957) reaktywowano jako Stowarzyszenie Artystyczne II Grupa Krakowska (na zebraniu założycielskim oprócz Marii Jaremy obecni byli m.in. Tadeusz Kantor, Jadwiga Maziarska, Jerzy Nowosielski, Erna Rosenstein, Jerzy Tchórzewski i Jonasz Stern). Brała...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty