Nagroda im. Katarzyny Kobro 2013: Cezary Bodzianowski

Udostępnij:
tytuł: Nagroda im. Katarzyny Kobro 2013: Cezary Bodzianowski
autor: Fot. Anna Taraska-Pietrzak
rodzaj wydarzenia: Edukacja
termin wydarzenia: 21.02.2014
miejsce wydarzenia: ms (obecnie ms1, ul. Więckowskiego 36)
kurator: Maria Morzuch

Opis

Cezary Bodzianowski znany jest jako autor drobnych, niekiedy ledwo zauważalnych artystycznych interwencji, na krótką chwilę zaburzających naturalny bieg codziennego życia. Swoje akcje artysta nazywa „zdarzeniami". Rozgrywają się one często w miejscach publicznych, sporadycznie także w instytucjach kultury. Inne zdarzenia mają miejsce w w przestrzeniach prywatnych, a szeroka publiczność dowiaduje się o nich dzięki dokumentacji, najczęściej autorstwa Moniki Chojnickiej.

Jury  w składzie: Agnieszka Kurant (Przewodnicząca), Zbigniew Libera, Jan Simon, Monika Sosnowska tak uzasadnia swoją decyzję:

„Unikalność twórczości Bodzianowskiego widzimy w radykalności i osobności jego twórczej postawy, silnie związanej z osobistymi doświadczeniami codziennego życia. Artysta niemal całkowicie zrezygnował z działań na terenie instytucji sztuki, z tworzenia obiektów oraz przygotowywania wydarzeń dla wcześniej zaproszonej publiczności na rzecz skrajnie efemerycznych, dyskretnych i skierowanych do przypadkowych odbiorców ingerencji w zastaną rzeczywistość. Akcje Bodzianowskiego zmieniają ustalony porządek rzeczy, choć wiele z nich nie pozostawia śladu z wyjątkiem niekontrolowanych i swobodnych memów, opowieści i legend. Tym samym Cezary Bodzianowski wpisuje się w awangardową tradycję idei sztuki stającej się życiem."

Jurorzy dodają: „Cieszy nas fakt, że nagroda trafia do artysty, który mieszka i realizuje liczne działania w  Łodzi – mieście, w którym tworzyła Katarzyna Kobro".

Ogłoszenie nazwiska laureata i wręczenie nagrody odbyło się 21 lutego w Muzeum Sztuki w Łodzi (ms1). Podczas uroczystości został wyświetlony film „Muralu czy ci nie żal" będący zapisem akcji przeprowadzonej w Łodzi w 2013 roku.

Cezary Bodzianowski urodził się w 1966 roku. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Academie Royale des Beaux-Arts w Antwerpii. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych m. in. w: Spike Island, Bristol 2011, Center for Contemporary Art, Tel Aviv 2009, Galleria Zero, Mediolan 2007, Broadway 1602 Gallery, Nowy Jork 2006, Kolnischer Kunstverein, Kolonia 2005, Neue Kunsthalle, St. Gallen 2005, Fundacji Galerii Foksal, Warszawa 2003, Kuenstlerhaus Bethanien, Berlin 2002. Brał również udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, ostatnio w: „Cezary Bodzianowski - To miejsce nazywa się Jama" Muzeum Sztuki,  Museum Abteiberg, Mönchengladbach i Łódź 2013, „Warpechowski/Konieczny/Uklański/Bodzianowski", Muzeum Sztuki, Łódź 2011, „The Other Tradition", Wiels, Bruksela 2011, „Les Promesses du Passe", Centre Pompidou, Paryż 2010, „Palace Party", Kunsthal Charlottenborg, Kopenhaga 2010, 5th Berlin Biennial, Berlin 2008, „So ist es und anders" Museum Abteiberg Moenchengladbach 2008, „Il teatro Della Vita", Galleria Civica di Arte Contemporanea, Trento 2007, „The World as a Stage", Tate Modern, Londyn 2007. Jest laureatem nagrody „Pegaza" w roku 2001 oraz Paszportu „Polityki" w 2004 roku. W roku 2012 został stypendystą DAAD w Berlinie.

Film z wręczenia nagrody.

Pomysłodawcą idei dorocznej Nagrody im. Katarzyny Kobro, wręczanej wybranemu artyście przez innych artystów, jest Józef Robakowski (wspólnie z Niką Strzemińską, córką Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego).

Wyróżnienie ma na celu uhonorowanie postaw artystów progresywnych i poszukujących. Początkowo nagroda była przyznawana przez Galerię Wschodnią, od 2011 roku nagroda została przeniesiona do Muzeum Sztuki w Łodzi.

Laureaci z ubiegłych lat:

2001 - Zbigniew Dłubak
2002 - Jürgen Blum - Kwiatkowski
2003 - Andrzej Dłużniewski
2004 - Krzysztof M. Bednarski
2005 - Teresa Murak
2006 - Krzysztof Wodiczko
2007 - Jerzy Lewczyński
2008 - Zbigniew Rybczyński
2009 - Andrzej Lachowicz
2011 - Zygmunt Rytka
2012 - Natalia LL

Elementy powiązane - obiekty
Elementy powiązane - dzieła