Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Udostępnij:
Datowanie: 2004
Technika: film barwny z dźwiękiem, zapis cyfrowy
Materiały:płyta DVD
Rozmiar:czas trwania 20 min 16 s min
Sposób nabycia:dar
Data nabycia:
Numer inwentarzowy:MS/SN/V/93
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

„Unik" jest rejestracją akcji przeprowadzonej przez autora w budynku Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi, gdzie w latach 1945–1950 mieściła się siedziba łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Jej wykładowcą był wówczas Władysław Strzemiński. Bodzianowski, wędrując po budynku, opisuje pracownikom MPK zjawiska optyczne opisane w Teorii widzenia Strzemińskiego, nie zważając na milczenie i konsternację słuchaczy. Tytułowy „Unik" definiuje ludzkie reakcje, z którymi spotyka się artysta.



Mariusz Walczak



(Cytat za: „Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych", red. Anna Saciuk-Gąsowska, współpraca Grzegorz Musiał, Muzeum Sztuki, Łódź 2013, s. 64).



 

Wystawy

Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych , 2013-12-13 - 2014-03-02

Cezary Bodzianowski
Cezary Bodzianowski

  Urodzony w Szczecinie. W latach 1988-90 studiował na ASP w Warszawie; w okresie 1989-90 w gościnnej pracowni prowadzonej przez Marka Koniecznego m.in. z Piotrem Uklańskim, z którym wspólnie działał w grupie Massons. Po zamknięciu pracowni za radą Koniecznego i Warpechowskiego, którzy odegrali w twórczości Bodzianowskiego ważną rolę, wyjechał za granicę. W latach 1990-94 studiował w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Współpracuje z Fundacją Galerii Foksal. W 2001 otrzymał nagrodę Pegaza za „akcje artystyczne odkrywające poezję w prozaicznej rzeczywistości”. W 2003 nominowany do nagrody Fundacji Kultury Deutsche Banku...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty