Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Stefan Arczyński

Pierwszy wieczór na MDM

Udostępnij:
Datowanie: 22.VII.1952
Technika: fotografia czarno-biała
Materiały:papier fotograficzny
Rozmiar:wys. 25,4 cm, szer. 17 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 22.12.1987
Numer inwentarzowy:MS/SN/F/1864
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Zdjęcie wykonano o wymarzonej porze – letni, ciepły, spokojny wieczór, jaki powinien nastać po miesiącach ciężkiej pracy. MDM, czyli Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa, jeden z symboli nowej, socjalistycznej Warszawy jest gotowy. Na otwarciu zjawiły się tłumy. Ludzie wypełnili ulicę, Plac Konstytucji, na którym miały kończyć się pochody pierwszomajowe... Charakterystyczne jest to, że widać tylko… tłum wśród monumentalnych dekoracji, których skalę pokazuje gigantyczny kandelabr, u stóp którego przysiadła grupka przechodniów. Jeden z literackich bohaterów Stefana Kisielewskiego, wnikliwego obserwatora życia w PRL-u, tak podsumował zdobycze nowego ustroju: „Dziwna rzecz, nowe bloki rosną, szklane bloki, a życia w nich nie ma. I nigdzie w komunizmie życia nie ma [...] Smutek aż piszczy”. Arczyński był reporterem, który fotografował powojenną Polskę – zniszczony Wrocław, widoki Śląska, Pomorza, Tatry, sport i – codzienne życie. Zdjęcia wystawiał, a także drukował w czasopismach.

Maciej Cholewiński (Cytat za: Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 768).

Wystawy

Fotografia Polska XX wieku, Muzeum Czartoryskich, 2008-05-11 - 2008-07-20

Stefan Arczyński

Arczyński Stefan (ur. 1916, Essen). Fotograf. Przyszedł na świat w rodzinie polskich emigrantów. Fotografią zajmował się zawodowo już w Essen w 1934 roku. W 1936 fotografował zawody rozgrywane podczas Igrzysk Olimpijskich w Berlinie. Po wybuchu wojny wcielony do Luftwaffe przebywał ,we Francji, (gdzie pracował w ciemni fotograficznej), a później na froncie wschodnim. Ranny pod Stalingradem trafił do sowieckiego lazaretu i niewoli. Uratowało go członkostwo Związku Polaków w Niemczech. W 1946 roku wrócił do kraju i osiedlił się w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku, gdzie prowadził zakład fotograficzny. W 1950 przeprowadził się do Wrocławia....

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji