Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Ireneusz Pierzgalski

Bez tytułu

Udostępnij:
Datowanie: 1957
Technika: malarstwo olejne
Rozmiar:wys. 76 cm, szer. 90 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia:
Numer inwentarzowy:MS/SN/M/2155
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Wczesne prace Ireneusza Pierzgalskiego powstały ze sprzeciwu wobec tradycji łódzkiej Akademii Sztuk Pieknych i środowiska artystycznego, odwołujących się do konstruktywizmu. Po pierwszych doświadczeniach związanych z informelem (2 poł. lat 50. XX wieku) artysta tworzył obrazy bogate kolorystycznie o nieczytelnej w znacznym stopniu kompozycji. Od około 1962 artysta dyscyplinuje nieco swoją formę malarską, kierując się w stronę abstrakcji o bardziej refleksyjnym charakterze. Z tej swoistej entropii wyłaniają się układy coraz bardziej skontrastowane i wyraziste.



Dwa obrazy Pierzgalskiego wykonane w roku 1957 i 1962 pochodzą z okresu, w którym formował się późniejszy styl artysty. Pierwszy wydaje się być inspirowany ekspresjonizmem abstrakcyjnym, drugi informelem. Z kolei obraz z roku 2009 jest kompozycją mającą za zadanie stworzenie złudzenia optycznego, w którym obraz sztalugowy przekształca się w formę przestrzenną (płaskorzeźbę). Artysta był silnie związany z Łodzią i ze środowiskiem łódzkim, a także miał wpływ na kształtowanie się łódzkiej neoawangardy. Prace są cennym uzupełnieniem zbioru prac artysty znajdujących się w kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi. Pochodzą z kolekcji córki artysty.



Julianna Goździk

Ireneusz Pierzgalski
Ireneusz Pierzgalski

Ireneusz Pierzgalski (ur. 1929 r. w Łodzi, zm. 2019, tamże). Studiował w PWSSP w Łodzi w latach 1950-1954, dyplom uzyskał w 1955. W latach 1955-1976 pracował jako wykładowca PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. Od 1976 wykładał w PWSSP w Łodzi, gdzie również prowadził Pracownię Fotografii na Wydziale Grafiki. Artysta tworzył w różnych technikach, uprawiał rysunek, malarstwo, grafikę oraz fotografię. W latach 50. Związany był z grupą „Piąte Koło”, następnie „Nową Linią”. W latach 60. często wystawiał swoje prace w jednej z najbardziej wówczas liczących się galerii „Krzywe Koło” w Warszawie. W 1961 Ireneusz Pierzgalski...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty