Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Udostępnij:
Datowanie: 2003
Technika: haft
Materiały:płótno
Rozmiar:wys. 32,5 cm, szer. 23,5 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 2016
Numer inwentarzowy:MS/SN/M/2057
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Wyhaftowany tekst pochodzi z napisanego odręcznie ogłoszenia o pracę. Artystka natrafiła na nie w trakcie przygotowań do wystawy w Łodzi. Jego bezrobotna autorka, samotna matka, prosiła o pomoc w znalezieniu jakiejkolwiek pracy. Jabłońska skontaktowała się z autorką anonsu i poprosiła ją o wyhaftowanie ogłoszenia na tkaninie w zamian za honorarium za udział w wystawie. Osobisty głos kobiety został przekształcony w świadectwo braku zabezpieczenia socjalnego jednostki w kapitalistycznej Polsce. Dzieło uwidacznia, jak kryzys ekonomiczny dotyka kobiety. W patriarchacie to one ponoszą największą odpowiedzialność za opiekę nad dziećmi.



 



Wyhaftowany tekst został zaczerpnięty z ręcznie napisanego i przyklejonego na murze ogłoszenia, na które Elżbieta Jabłońska natrafiła w Łodzi w trakcie przygotowań do wystawy Kobieta na duszę w Galerii Manhattan. Bezrobotna autorka dramatycznego apelu poszukiwała przy jego pomocy jakiejkolwiek pracy i opisywała swoją trudną sytuację samotnej matki. Artystka skontaktowała się z autorką anonsu i w zamian za honorarium za udział w wystawie poprosiła ją o wyhaftowanie jego treści na tkaninie. To pojedyncze ogłoszenie stało się świadectwem braku społecznego zabezpieczenia jednostki w obliczu bezrobocia, symptomem marginalizowanych kosztów transformacji ekonomicznej w Polsce ponoszonych przez kobiety. Pomaganie wskazuje także na strukturalny związek między nierównościami na rynku pracy najemnej i w obszarze pracy opiekuńczej ze względu na płeć. Historia utkana na podstawie ogłoszenia upamiętnia los wielu kobiet, które połączenie patriarchatu z kapitalizmem naraziło na ubóstwo i wyzysk.



Joanna Sokołowska

Wystawy

Atlas nowoczesności. Ćwiczenia, ms2, Muzeum Sztuki w Łodzi, od 01.10.2021

Elżbieta Jabłońska
Elżbieta Jabłońska

Artystka urodzona w 1970 roku. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zatrudniona w macierzystej uczelni w Zakładzie Rysunku. Mieszka w Bydgoszczy. W swojej twórczości podejmuje głównie kwestie sfeminizowanej pracy opiekuńczej, usługowej i niewidocznej ekonomii gospodarstwa domowego. Pracuje z różnymi przejawami wykluczenia społecznego i marginalizowanymi, nieformalnymi formami wytwarzania wartości.

Zasoby - elementy zespołu
Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty