Tyle piękna - wokół łódzkich rzeźb plenerowych - wykład Marii Nowakowskiej [wykład]

Udostępnij:
tytuł:
autor: Maria Nowakowska
rodzaj wydarzenia: wykład
miejsce wydarzenia: sala audiowizualna ms2
termin wydarzenia: 28.02.2020
czas emisji: 1:19:48
produkcja: Muzeum Sztuki w Łodzi
adnotacja:

Opis

W Łodzi możemy znaleźć ok. 200 rzeźb plenerowych, począwszy od tych kameralnych, znanych z parków i osiedli, przez rzeźby w średniej skali – jak „Czółenka” przed Dworcem Kaliskim czy „Kostka” przy ul. Żubardzkiej, aż po realizacje monumentalne – jak choćby iglica na Radogoszczu czy Pomnik Czynu Rewolucyjnego na Zdrowiu. Obrazują one historię w skali mikro i w skali makro – od rezolanowych odpadów z fabryki guzików, które po latach przyniosły miastu jego bodaj najbardziej rozpoznawalne rzeźby, po próby formowania pomnikami lokalnej tożsamości – co zawsze stanowi swoistą „konstrukcję w procesie”.

Rzeźba plenerowa to nie tylko element estetyzacji przestrzeni publicznej. To złożony fenomen, na który składa się historia miejsca, fundatora, artysty, ale także zaplecze prawne, materiałowe i technologiczne oraz sytuacja polityczna, gospodarcza i społeczna. Rzeźba nie jest wyłącznie własną materialnością, ale i sposobem, w jaki o tę materialność i zawarte w niej sensy dbamy – lub w jaki odcinamy się od nich.

Pretekstem do spotkania z Marią Nowakowską była premiera wydanego przez Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja albumu zdjęć Anny Zagrodzkiej, z wstępem i wyborem obiektów dokonanym przez Marię oraz typografią i składem Joanny Szumacher.

Maria Nowakowska - popularyzatorka dziedzictwa architektonicznego, animatorka i aktywistka od czterech lat związana z autorską inicjatywą „Łódzki detal”. Przewodniczka po Łodzi, autorka książek o lokalnej architekturze oglądanej z perspektywy szczegółu („Łódzki detal” – 2016, „Przewodnik po secesji Łodzi i województwa łódzkiego” – 2018), dyrektorka programowa Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest. Producentka gry o łódzkiej architekturze – „Łowcy detali” – która w 2018 r. została rozesłana do 296 łódzkich instytucji kultury i oświaty. Absolwentka i studentka Uniwersytetu Łódzkiego, stypendystka Prezydent Miasta Łodzi, laureatka nagród Rektora Uniwersytetu Łódzkiego i Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w konkursie „Młodzi w Łodzi” oraz trzech nagród za działalność społeczną – dwóch Punktów dla Łodzi i nagrody Gazety Społecznej Miasto Ł., a także dwóch statuetek – dla Kobiety Niezwykłej i za Najlepszą Kampanię Społeczną 2017 r. (utworzenie Rynku Włókniarek Łódzkich w Łodzi). Zawodowo przygotowuje i wdraża projekty z zakresu popularyzacji dziedzictwa. Obecnie przygotowuje materiały do doktoratu dotyczącego humanizacji przestrzeni publicznych oraz przewodnika szlakiem łódzkich rzeźb plenerowych (książkę wyda w 2020 wydawnictwo Księży Młyn).

Projekt książki został zrealizowany przy wsparciu finansowym Miasta Łodzi.


Elementy powiązane - obiekty
Elementy powiązane - dzieła