Dom Mody Limanka w sztuce „Mieszkanie” na podstawie tekstu Calli Henkel & Maxa Pitegoffa

Udostępnij:
autor: Dom Mody Limanka
tytuł: Dom Mody Limanka w sztuce „Mieszkanie” na podstawie tekstu Calli Henkel & Maxa Pitegoffa
czas emisji: 41'51''
produkcja: Muzeum Sztuki
rok: 2019

Opis

„Kiedy wracam myślami do przeszłości: nasze głosy ochrypły, włosy zmatowiały, po protestach w końcu spadliśmy na ziemię. To nie jest raj, o który walczyliśmy, o... wspólne mieszkanie... restaurację... to” – mówi rozczarowana Cynthia, jedna z pięciorga lokatorów „Mieszkania”, sztuki z repertuaru berlińskiego New Theater, której łódzką adaptację stworzył Dom Mody Limanka.

W tytułowym mieszkaniu na śniadania, obiady i kolacje serwuje się ramen. Star, Arnold, Kevin, Cynthia i Marion – jak składniki zupy wrzucone do jednego gara – próbują skomponować dobrze zharmonizowany, kolektywny przepis na własne utrzymanie i wsparcie nieokreślonej „misji”. Z czasem misja organizacji wydaje się jednak słabnąć, ramen stygnie, a bohaterowie z towarzyszy i współlokatorów, powoli stają się jedynie współpracownikami.

Tej jesieni na łódzkim bruku w nieokreślonej przyszłości, gdzie nawet targane zmianami klimatu śmieci mogą być haute couture, Star, Arnold, Kevin i Marion zmierzą się z pytaniem: „Czy kolektyw to coś więcej niż pilnowanie czyja kolej kupna kawy?”.

Sztuka „Mieszkanie” została wystawiona w przestrzeni wystawy „Peer-to-Peer. Praktyki kolektywne w nowej sztuce” trzykrotnie: w piątek 12 października (godz. 18.00), sobotę 13 października (godz. 17.00) i niedzielę 14 października (godz. 17.00).

Scenariusz oryginalny: Calla Henkel & Max Pitegoff

Adaptacja i reżyseria: Dom Mody Limanka 

Obsada: 

Star - Monika Dembinska

Arnold - Tomasz Armada

Kevin - Kacper Szalecki  

Cynthia - Dominika Ciemięga

Marion - Sasa Lubińska

Patrick - Pamela Bożek

Deardra - Kinga Świtoniak

Sara - Aurelia Mandziuk

Phillip - Jakub Dylewski

Chelsea - Aleksandra Grabarz

Milton - Marcin Polak

Daniel - Dawid Furkot

Narratorka - Coco Kate


Dom Mody Limanka

Dom Mody Limanka w połowie 2017 roku powołali do życia Tomasz Armada, Coco Kate, Sasa Lubińska i Kacper Szalecki. Od momentu pojawienia się̨ na łódzkiej scenie artystycznej zostali okrzyknięci mianem cudownych dzieci rodzimej mody, fotografii i programów antykulinarnych. W krótkim czasie działalności – prowadzonej głownie w mieszkaniu, którego lokatorami są̨ członkinie i członkowie DML – udało im się̨ zorganizować́ kilkadziesiąt akcji, koncertów i innych przedsięwzięć́, często z gościnnym udziałem kolejnych twórców. 

New Theater

Pod szyldem powołanego do życia w Berlinie New Theater (2013–2015/16) kolektywnie powstawały dramaty i inscenizacje, do których scenografie, ścieżki dźwiękowe i kostiumy przygotowywała skupiona wokół projektu społeczność́. Składali się̨ na nią̨ głównie europejscy i amerykańscy artyści wizualni i pisarze wprzęgnięci do amatorskiej produkcji per formatywnej przez Callę Henkel i Maxa Pitegoffa. Większość́ opracowanych w ten sposób scenariuszy poświecono byciu razem, często w pułapce toksycznych relacji.

Produkcja: Muzeum Sztuki w Łodzi

Realizacja: Adam Musiałowicz 

Elementy powiązane - obiekty
Elementy powiązane - dzieła