Archiwum Twórcze Zygmunta Krauze

Udostępnij:
autor: Zygmunt Krauze
tytuł: Archiwum Twórcze Zygmunta Krauze
adres wydawniczy: Wiele miejsc powstania
rok powstania: 1952-2023
rodzaj dokumentu: Partytury, szkice, listy
adnotacja:
sygnatura: DS.64

Opis

W swojej twórczości muzycznej Zygmunt Krauze czerpał intensywnie z inspiracji sztukami wizualnymi. Kluczowe były tu utwory unistyczne, skomponowane w początkach lat 60. jako muzyczna odpowiedź na impuls płynący z awangardowego malarstwa Władysława Strzemińskiego. Krauze tworzył również dźwiękowe enviroment i instalacje, brał udział w happeningach współpracując z Galerią Foksal. Jest twórcą pierwszych w Polsce kompozycji przestrzenno-muzycznych, które powstawały we współpracy z architektami. Jednym z istotnych rozdziałów w twórczości kompozytora jest muzyka teatralna tworzona m.in. do przedstawień w Comédie-Française i Theatre National de la Colline w Paryżu.

Muzeum Sztuki w Łodzi, kierując się szczególną predylekcją kompozytora do dzieła Władysława Strzemińskiego, do zbioru sztuk wizualnych zgromadzonych w kolekcji ms, i od dziesięcioleci szczególnie związanego z historią muzeum i jego aktywnością na globalnym rynku sztuki, dokonało bezprecedensowego zakupu wszystkich dzieł Zygmunta Krauzego (ponad sto partytur i szkiców oraz najwartościowszej części korespondencji kompozytora, czyli około 350 listów m.in. od Nadii Boulanger, Johna Cage’a, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Michela Nymana, Bogusława Schaeffera, Tomasza Sikorskiego.   

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z rezerwy budżetu państwa.Elementy powiązane - obiekty
Elementy powiązane - dzieła