Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Stanisław Markowski

Nowa Huta 31.08.1983

Udostępnij:
Datowanie: 1983
Technika: fotografia czarno-biała
Rozmiar:wys. 26,7 cm, szer. 38,4 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 1990
Numer inwentarzowy:MS/SN/F/2366
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Audiodeskrypcja


Autor: Stanisław Markowski

Tytuł: Nowa Huta 31.08.1983

Technika: fotografia czarno biała

Wymiary: wys. 35 x szer. 47 cm.

Rok powstania: 1983

Ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi.


Czarno-biała fotografia została wykonana na jednym z wylotów skrzyżowania o szerokich asfaltowych ulicach z pasami dla pieszych. W środkowej górnej części, na pustym chodniku widoczna jest niewielka sylwetka mężczyzny. Stoi on na dynamicznie, szeroko rozstawionych i ugiętych w kolanach nogach. Jego tułów jest zgarbiony, ręce zgięte w łokciach. Naprzeciw niego, w dużej odległości, u dołu kadru, po prawej stronie widoczna jest grupa około dwudziestu milicjantów w mundurach, z tarczami, którzy formują kordon. Po ich lewej stronie przez pasy sąsiedniego wylotu ulicy przejeżdża masywny pojazd – milicyjny hydromil, używany jako armatka wodna do rozpędzania manifestacji.

Nienaturalna poza osamotnionego mężczyzny skontrastowana jest z energią napierającego milicyjnego kordonu i ciężkiego pojazdu.

Fotografia przedstawia manifestację w Nowej Hucie. Data wykonania zdjęcia wskazuje na demonstracje związane z rocznicą podpisania porozumień sierpniowych roku 80. Podobne manifestacje, prowadzące do starć z milicją odbywały się w tamtych latach w całym kraju.

Artysta, Stanisław Markowski dokumentował przejawy zbiorowego oporu wobec reżimu. Uwieczniał strajki, wiece i demonstracje, a także inne ważne wydarzenia religijne i publiczne, kształtujące postawy społecznego protestu w czasach komunizmu. Interesowały go także polskie tradycje i dawne budownictwo, które dokumentował w licznych albumach.


Autorka skryptu: Maria Wasińska Stelmaszczyk

Konsultacja ekspercka: Magdalena Rutkowska


Stanisław Markowski

Urodził się w Częstochowie. Fotograf związany z Krakowem. W latach 1967-72 studiował geografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował w 1970 autorskimi wystawami problemowymi - Na godzinę przed..., Klimaty Krakowa oraz Przedmieścia, a następnie uczestniczył w licznych wystawach w kraju i za granicą: Wystawa Fotografii Polskiej, Francja (1976), Pokaz Grupy Roboczej, Kraków-Warszawa (1976/77), Photography as Art - Art as Photography 2, Kassel (1977), Ikiru, Tokio (1978 Nagroda Specjalna japońskiej Fundacji Fotografii), wystawa poplenerowa Zabytki Krakowa, Galeria ZPAF w Krakowie (1979), Wystawa fotografii Okręgu Krakowskiego ZPAF, Galeria ZPAF w...