Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Udostępnij:
Datowanie: 1971
Technika: fotografia czarno-biała
Materiały:papier fotograficzny, drewno
Rozmiar:szer. 96 cm, wys. 110 cm
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 02.12.2004
Numer inwentarzowy:MS/SN/F/2801
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

23 stycznia 1971 roku – przyjęcie w łódzkiej pracowni artysty. Być może niektórzy goście umknęli z niego przed czasem, a inni może wcale tam nie nie dotarli. Fotografia „Przyjęcie" to systemowe ujęcie uczty w formie wzornika 24 kadrów stołowej zastawy. To uczta idealnie zaplanowana, uporządkowana, ale może i nieco nudna? Fotografia Pierzgalskiego oparta jest bowiem na rytmicznych sekwencjach zwielokrotnionych i identycznie rozłożonych talerzy i sztućców. Jak pisała krytyczka fotografii Urszula Czartoryska ten „symultanizm czy powtarzalność ujęć mówi o natarczywości wyobraźni, żywiołowości”, jak również o encyklopedycznej perspektywie spojrzenia na prywatność. Na regularnie rozstawionych talerzach znalazły się i główka czosnku, i słoiczek dżemu, i otwieracz do konserw, i wiele innych przedmiotów. Fotografii tej daleko do asamblażu Daniela Spoerri, w którym artysta nie tylko zachował wszystkie pozostałości po uczcie przyjaciół, ale na trwale przytwierdził je do podłoża obrazu. Zamiast rozkładających się resztek jedzenia, Pierzgalski raczy oko widza poetycką wersją wielokrotności.



Magdalena Ziółkowska (Cytat za: „Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm", red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 688)



 

Ireneusz Pierzgalski
Ireneusz Pierzgalski

Ireneusz Pierzgalski (ur. 1929 r. w Łodzi, zm. 2019, tamże). Studiował w PWSSP w Łodzi w latach 1950-1954, dyplom uzyskał w 1955. W latach 1955-1976 pracował jako wykładowca PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. Od 1976 wykładał w PWSSP w Łodzi, gdzie również prowadził Pracownię Fotografii na Wydziale Grafiki. Artysta tworzył w różnych technikach, uprawiał rysunek, malarstwo, grafikę oraz fotografię. W latach 50. Związany był z grupą „Piąte Koło”, następnie „Nową Linią”. W latach 60. często wystawiał swoje prace w jednej z najbardziej wówczas liczących się galerii „Krzywe Koło” w Warszawie. W 1961 Ireneusz Pierzgalski...

Zasoby - elementy zespołu
Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji