Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Marek Chlanda

Wisła

Udostępnij:
Datowanie: 2017
Technika: asamblaż
Materiały:tektura, blacha stalowa
Rozmiar:wys. 50,8 cm, szer. 40 cm, głęb. 0,5
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 2020
Numer inwentarzowy:MS/SN/RYS/2285
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Wisła i Nad Wisłą to dwie prace pochodzące z projektu Szkoła Utopii realizowanego przez Marka Chlandę wraz z synem Marcinem, scenografem, w opuszczonym budynku szkoły Technikum Elektrycznego na osiedlu Szkolnym w Nowej Hucie. Trwająca ponad rok realizacja z pogranicza instalacji i wystawy to wieloczęściowa i wielogatunkowa kompozycja, na którą składają się: rysunki, figury, obiekty, teksty, dźwięki i filmy. Inspiracją dla nich było samo miejsce – szkoła, której każda z sal niesie ze sobą ważny komunikat. Prace Wisła i Nad Wisłą przynależą do pracowni historii i religii.

Wisła to rodzaj asamblażu, na który składają się dwie warstwy grubego kartonu umieszczone na stalowej blasze. Spodnia w kolorze szarym pełni rolę tła, górna tworzy relief z wyciętych białych kształtów naklejonych na podłoże. Poszczególne elementy z górnej warstwy są od siebie oddzielone liniami prostymi tworząc „mozaikę” przypominającą widok pól z lotu ptaka. Płaszczyznę obrazu przecina wklęsła nieregularna linia nawiązująca do meandrującego koryta Wisły.

Praca została nabyta do zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi bezpośrednio od artysty.


Dorota Stolarska-Kultys


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".





Marek Chlanda
Marek Chlanda

Od początku swojej drogi twórczej starał się znieść granice dzielące rozmaite dziedziny artystyczne. Od końca lat 70. do swoich rysunków doklejał takie elementy jak kawałek futra, metalowy drut, sznury. Z biegiem lat zaczął tworzyć obiekty oraz instalacje, unaoczniając fizyczność stosowanych przez siebie prostych, naturalnych materiałów. W 1988 roku odbyła się niezwykle ważna w dorobku artysty wystawa miejsce rzeźby w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, konfrontująca twórczość Chlandy z dziełami Josepha Beuysa i Roydena Rabinowitcha. W niektórych działaniach współpracował z muzykami (będąc absolwentem szkoły muzycznej)...

Zasoby - elementy zespołu
Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty