Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Marcelo Zammenhoff (właśc. Piotr Wygachiewicz)

Papież z migającymi oczami (towarzyszący występom Morris Generativ)

Udostępnij:
Datowanie: 1988
Technika: malarstwo akrylowe, asamblaż
Materiały:długopis, flamaster, papier, drewno
Rozmiar:wys. 72,8 cm, szer. 53,1 cm, głęb. 2,3 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 15.10.2020
Numer inwentarzowy:MS/SN/M/2097
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Instalacja i jednocześnie rekwizyt sceniczny, wykorzystywany podczas występów industrialnego zespołu Morris Generativ. Został stworzony w charakterystycznaej także dla innych instalacji Zammenhoffa estetyce łączącaej elektronikę z rozwiązaniami DIY.

Papież był nie tylko stałym rekwizytem, ale też rodzajem medium i patronem podczas koncertów i seansów dźwiękowych Morris Generativ. Na jednej z kaset wydanej przez zespół znajdowała się instrukcja do samodzielnego wykonania figury papieża.

Zainteresowanie postacią papieża tłumaczyć można z jednej strony humorem i potrzebą przekraczania granic przez artystów. Z drugiej strony, czytać można to jako komentarz antycypujący rosnącą rolę i władzę Kościoła w polskim społeczeństwa.


Jakub GawkowskiDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".
Marcelo Zammenhoff (właśc. Piotr Wygachiewicz)

Artysta współczesny, performer, kompozytor, eksperymentator. Przedstawiciel polskiego kina eksperymentalnego, offowego i eksperymentalnej sceny muzycznej electro/synth/noise, a także działacz i organizator wydarzeń kulturalnych. Mieszka i tworzy w Łodzi. Konstruktor pierwszych samplerów kasetowych. Autor „Telewizji Antlantyda” – pionierskich programów emitowanych w TVP2 latach 1993–94, a także czterech Festiwali Myśli Cyfrowej CYFROTEKA, założyciel Teatru Elektrycznego, grupy filmowej Plazma TV oraz ekstremalnej galerii Xylolit w Łodzi (działającej w latach 1995–96). Na początku lat 90. XX wieku był prekursorem nowych gatunków muzycznych...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty
1 2 3