Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Marcelo Zammenhoff (właśc. Piotr Wygachiewicz)

Anomalie / 'Anomalie 2'

Udostępnij:
Datowanie: 1989
Technika: film barwny z dźwiękiem, zapis cyfrowy (przeniesiony z taśmy filmowej 8 mm)
Materiały:plik cyfrowy
Rozmiar:min. 16 min, sekundy 39
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 09.07.2020
Numer inwentarzowy:MS/SN/V/154
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Kolaż filmowy złożony z materiałów nagrywanych przez artystę odziedziczoną po dziadku kamerą 8mm, zmontowany według rytmu jednego z utworów współtworzonej przez niego grupy Morris Generativ. Wśród obrazów znajdują się zarówno wczesne materiały nagrywane bez intencji artystycznej, jak i bardziej świadome eksperymenty formalne i obserwacje otaczającej rzeczywistości.

Sceny towarzyskie, ruch na ulicy Piotrkowskiej i widoki bloków tworzą mozaikę okresu transformacji. Wśród użytych materiałów znalazły się także sceny z Muzeum Historii Naturalnej w parku Sienkiewicza w Łodzi – to właśnie stamtąd pochodzą tytułowe „anomalie” odnoszące się do anomaliów rozwojowych płodów.


Jakub Gawkowski


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".

Marcelo Zammenhoff (właśc. Piotr Wygachiewicz)

Artysta współczesny, performer, kompozytor, eksperymentator. Przedstawiciel polskiego kina eksperymentalnego, offowego i eksperymentalnej sceny muzycznej electro/synth/noise, a także działacz i organizator wydarzeń kulturalnych. Mieszka i tworzy w Łodzi. Konstruktor pierwszych samplerów kasetowych. Autor „Telewizji Antlantyda” – pionierskich programów emitowanych w TVP2 latach 1993–94, a także czterech Festiwali Myśli Cyfrowej CYFROTEKA, założyciel Teatru Elektrycznego, grupy filmowej Plazma TV oraz ekstremalnej galerii Xylolit w Łodzi (działającej w latach 1995–96). Na początku lat 90. XX wieku był prekursorem nowych gatunków muzycznych...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także