Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Grafika zastępcza dla video
Grafika zastępcza dla video
Autoportret

Zbigniew Tymoszewski

Autoportret

Udostępnij:
Datowanie: ok. 1950
Technika: rysunek
Rozmiar:wys. 32,5 cm, szer. 24,5 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 1978
Numer inwentarzowy:MS/SN/RYS/742
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Wykonany ołówkiem na kremowym kartonie „Autoportret" powstał najprawdopodobniej w okresie studiów malarskich, które Zbigniew Tymoszewski odbywał w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych lub tuż po ich zakończeniu w 1952 roku. Będąc na ASP, artysta uczęszczał do pracowni Jana Cybisa – słynnego kolorysty. Uchodził za jednego z jego najzdolniejszych uczniów. W jego wczesnych pracach widoczne są wpływy mistrza, jednak Tymoszewskiemu udało się wypracować własny, niepowtarzalny styl.



Prezentowany rysunek ukazuje popiersie autora w ujęciu frontalnym. Zarys postaci określony został mocnym momentami konturem, wypełnionym pionowymi i poziomymi pociągnięciami ołówka. Tworzą one wrażenie faktury, która z czasem stanie się istotnym aspektem malarskich prac artysty. Prawa strona twarzy ginie w cieniu rzucanym przez asymetrycznie ułożony beret, nadając fizjonomii młodego artysty wyraz surowości i dramatyzmu. W ciemności ukryte są również oczy, w których dostrzec można niepokój i lęk podszyte smutkiem, jak gdyby zapowiedź tragicznej samobójczej śmierci autora. Autoportret, obok pejzażu i martwej natury, był jednym z motywów najchętniej podejmowanych przez Tymoszewskiego w okresie studiów i tuż po nich. Znane są przede wszystkim jego malarskie ujęcia tego tematu, utrzymane w ciemnej zgaszonej kolorystyce i podobnie ascetyczne jak omawiany rysunek. Tadeusz Dominik – kolega artysty z Akademii, określił ten okres w twórczości Tymoszewskiego „figuracją analityczną”, zwracając uwagę na unikatowe piękno zawarte w surowości powstających wówczas autoportretów.


Dorota Stolarska-Kultys

Zbigniew Tymoszewski

Malarz. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obronił w 1952 roku w pracowni Jana Cybisa. Bywa uznawany za jednego z jego najzdolniejszych jego uczniów. W 1955 roku rozpoczął pracę w Państwowym Liceum Techniki Teatralnej w Warszawie, gdzie uczył malarstwa i rysunku. W roku 1958 otrzymał stypendium w ramach którego odbył podróż po Włoszech i Austrii. Zaznajomił się wówczas z malarstwem europejskim, szczególną fascynację przeżywając Tycjanem. Jego początkowe prace, powstające zapewne jeszcze pod wpływem Cybisa, bliskie były kapizmowi i podejmowały dość konwencjonalne tematy takie jak pejzaż, studia nad naturą,...