Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Grafika zastępcza dla video
Grafika zastępcza dla video
12
Udostępnij:
Datowanie: 1965
Technika: malarstwo olejne
Rozmiar:wys. 50 cm, szer. 50 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 02.1968
Numer inwentarzowy:MS/SN/M/572
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

„12" to obraz olejny na płótnie. Abstrakcyjna kompozycja ukazuje umieszczoną centralnie nieregularną formę zbliżoną kształtem do zdeformowanego koła - dysku o niejednorodnej strukturze z widocznymi zarysowaniami i rzędami drobnych kropek. Otacza ją rodzaj ramy namalowanej wzdłuż krawędzi. W samym środku znajduje się niewielkich rozmiarów jasny kwadrat. Formy prowadzą wzrok niejako „w głąb” płótna. Sama kompozycja jest wyjątkowo oszczędna i surowa. Paleta barwna ograniczona jest tu do minimum. Dominują ciemne, „ziemiste” brązy i szarości. To, co interesuje tu Bogusława Balickiego to rozważania nad osiowymi układami kompozycyjnymi.



Artysta znany jest przede wszystkim jako autor plakatów, których tworzeniem zajmował się od 1967 roku. Jego realizacje stanowiły kontynuację konstruktywistycznego i funkcjonalistycznego nurtu w typografii zapoczątkowanego w Polsce przez Władysława Strzemińskiego jeszcze przed II wojną światową. Tradycje awangardowe były szczególnie obecne w Lodzi, gdzie Strzemiński mieszkał od 1931 roku, a w latach 1945 – 1950 wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi). Balicki studiował na tej samej uczelni w latach 1957–1962, a w gronie jego wykładowców znalazło się wielu dawnych uczniów Strzemińskiego. Wywarło to niewątpliwy wpływ na twórczość młodego wówczas artysty, podobnie jak współpraca z Muzeum Sztuki w Łodzi, którą wraz ze Stanisławem Łabęckim podjął pod koniec lat 60. projektując plakaty i katalogi do ważnych wystaw. Równolegle do twórczości graficznej Balicki realizował się także w obszarze malarstwa, tworząc kompozycje w których, jak w omawianej pracy, istotne miejsce zajmowała forma abstrakcyjna. Artysta dążył do tego, by była ona jak najprostsza, a jednocześnie najmocniej działająca. Podobnie jak w plakatach, także w pracach malarskich silnie zaznaczały się nawiązania do tradycji europejskiej awangardy plastycznej.


Dorota Stolarska-Kultys

Bogusław Balicki

Balicki Bogusław (25 czerwca 1937, Czortków, 19 kwietnia 2010, Łódź). Plakacista. Absolwent łódzkiej PWSSP (1964). Profesor macierzystej uczelni, pedagog w WSHE w Łodzi. Jego plakaty wywodzą się z typograficznej szkoły łódzkiej, tradycji konstruktywistycznej wywodzącej się z doświadczeń Władysława Strzemińskiego. Przez 12 lat tworzył ze Stanisławem Łabęckim odnoszący liczne sukcesy zespół projektowy. m.cholewiński

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także