Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Cezary Bodzianowski

Kaskader / The Stuntman

Udostępnij:
Datowanie: 2007 r.
Technika: film barwny z dźwiękiem, zapis cyfrowy
Rozmiar:czas trwania 8 min
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia:
Numer inwentarzowy:MS/SN/V/40
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Nieczynny neon na dachu budynku razi martwą geometrią. Nagłe pojawienie się artysty wprowadza niespodziewane ożywienie. Na filmie Cezarego Bodzianowskiego, będącym dokumentacją jego akcji, dzieje się niewiele. W długich ujęciach widzimy neon w kształcie kieliszków z bąbelkami gazowanego napoju. Starsi łodzianie rozpoznają w nim od razu logo dawno już nieczynnej restauracji Kaskada. Po chwili pojawia się sylwetka artysty, który podrzuca kółko w taki sposób, że powstaje wrażenie, jakby bąbelki znów uchodziły z szampana.

Akcja „Kaskader" świetnie oddaje charakter działań Bodzianowskiego w przestrzeni miejskiej. Za pomocą tej niewielkiej ingerencji w zastaną strukturę rzeczywistości, mikroskopijnej zmiany, która znika równie szybko, jak się pojawiła, artysta tworzy jednak nowy porządek w miejsce zastanego. Jego chwilowe, ledwo widoczne zaistnienie zmienia na moment rzeczywistość, pozwala nam ją na nowo zinterpretować, przesuwa akcenty i znaczenia, wprowadza logikę poezji w rygor rzeczywistości. Świadkami działań są na ogół nieliczni zaproszeni goście oraz przypadkowi przechodnie.



 



Małgorzata Ludwisiak



(Cytat za: „Abecadło", red. Jarosław Lubiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2010, s.nlb.[41]

Cezary Bodzianowski
Cezary Bodzianowski

  Urodzony w Szczecinie. W latach 1988-90 studiował na ASP w Warszawie; w okresie 1989-90 w gościnnej pracowni prowadzonej przez Marka Koniecznego m.in. z Piotrem Uklańskim, z którym wspólnie działał w grupie Massons. Po zamknięciu pracowni za radą Koniecznego i Warpechowskiego, którzy odegrali w twórczości Bodzianowskiego ważną rolę, wyjechał za granicę. W latach 1990-94 studiował w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Współpracuje z Fundacją Galerii Foksal. W 2001 otrzymał nagrodę Pegaza za „akcje artystyczne odkrywające poezję w prozaicznej rzeczywistości”. W 2003 nominowany do nagrody Fundacji Kultury Deutsche Banku...