Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Piotr Kurka

Fotel

Udostępnij:
Datowanie: 1986
Technika: obiekt
Materiały:drewno, piła tarczowa
Rozmiar:wys. 70 cm, szer. 80 cm, głęb. 70 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 1988
Numer inwentarzowy:MS/SN/R/396
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Realizacje przestrzenne Piotra Kurki to misternie zaaranżowane sytuacje, rozgrywające się w świecie z pogranicza realności i fantazji, zamieszkałym przez z pozoru tylko znajome przedmioty i kształty. Fotel z 1986 r. to zwyczajny mebel przekształcony przez artystę w niepokojący, groźny wręcz obiekt – obity nieregularnymi, drewnianymi klepkami, ma w miejscu siedziska dziurę, w której tkwi piła tarczowa, gdzieniegdzie, między deseczkami, wsunięte są zasuszone kwiaty. Realizacje Kurki charakteryzuje poetycka, przesycona niesamowitością aura – w swoich wypowiedziach artysta często przywołuje Hölderlina, Rilkego, czy Rimbauda. Przywodzące na myśl znalezione na strychu czy w piwnicy rekwizyty, prace Kurki to w istocie spreparowane „podróbki ready-mades”, przedmioty przyśnione, otwierające przed widzem nie tyle przestrzeń nostalgii i tęsknoty za przeszłością, co imaginacji, budzącej się do życia w godzinie snu rozumu.

Krzysztof Kościuczuk (Cytat za: Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 434).

Wystawy

Pokolenie 80, Muzeum Narodowe w Krakowie, 2010-10-15 - 2011-01-16

Piotr Kurka

Rzeźbiarz, twórca wielkoformatowych aranżacji przestrzennych, zajmuje się fotografią i rysunkiem, tworzy też filmy eksperymentalne. W latach 1977-82 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Dyplom uzyskał w pracowni malarstwa prof. Jerzego Kałuckiego. Od roku 1983 jest pracownikiem dydaktycznym tej uczelni, obecnie z tytułem profesora zwyczajnego kieruje Pracownią Działań Intermedialnych i Fotografii w Katedrze Intermediów na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Wraz z Mariuszem Krukiem założył grupę Koło Klipsa (1983-90), w której działał do 1985 roku. Grupa funkcjonowała...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Powiązane obiekty