Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Ana Mendieta

Birth (Gunpowder Work)

Udostępnij:
Datowanie: 1981
Technika: film czarno-biały bez dźwięku, zapis cyfrowy (przeniesiony z taśmy filmowej 8 mm)
Materiały:film, zapis cyfrowy
Rozmiar:czas trwania 2:59 min (3:44)
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 10.12.2018
Numer inwentarzowy:MS/SN/V/132
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Ana Mendieta była artystką pochodzenia kubańskiego, co jest o tyle istotne, że w swojej twórczości odnosiła się na różne sposoby do własnych korzeni. Film jest częścią większego cyklu prac, w których artystka zajmuje się śladem kobiecego ciała w krajobrazie. Buduje jego zarysy w glebie, tworząc formy o potencjale rytualnym. Animuje swoje plenerowe rzeźby, wykorzystując do tego palący się proch.

Akcje Mendiety miały zazwyczaj charakter niezwykle intymny i nie uczestniczył w nich nikt poza artystką. Jej gesty przekształcające krajobraz miały charakter efemeryczny i znacznie różniły się od typowych prac land-artowych, bardzo popularnych w tym samym okresie. Mendieta dbała w swojej twórczości o uwypuklenie relacji pomiędzy ciałem a środowiskiem, pomiędzy duchowością a materialnością i energią otoczenia.

Aleksandra Jach

Ana Mendieta

Ana Mendieta była amerykańską artystką pochodzenia kubańskiego. W wieku 12 lat zamieszkała w USA, wysłana tam przez rodzinę zaangażowaną w działania opozycyjne wobec Fidela Castro. Studiowała na University of Iowa. Aranżowała sytuacje performatywne, malowała, rzeźbiła i tworzyła instalacje, wykorzystując różne materiały organiczne, takie jak drewno, pióra, krew. Zazwyczaj punktem wyjścia dla jej prac było jej ciało albo jego odciski i ślady umieszczane w plenerze. 

Zasoby - elementy zespołu
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty