Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Grafika zastępcza dla video
Grafika zastępcza dla video
Dla Pani K.Ś.

Krzysztof Jerzy Cichosz

Dla Pani K.Ś.

Udostępnij:
Datowanie: 1981 - 1985
Technika: fotografia czarno-biała
Rozmiar:wys. 67,8 cm, szer. 48 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 03.12.2001
Numer inwentarzowy:MS/SN/F/2760
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Praca ma formę dużej tekturowej planszy, na którą naklejone zostały, jedna nad drugą, trzy czarno-białe fotografie. Pierwsza, umieszczona najwyżej, ukazuje fragment parkanu z bramą, na którm zawieszone są transparenty z napisami „O prawdę w historii walczymy” oraz „Strajk okupacyjny w Instytucie Historii”. Na ich tle stoją trzy młode osoby, przed którymi ustawiony jest stolik z pudełkiem opatrzonym napisem: „Datki na strajkujących studentów”. Na pierwszym planie znajduje się starsza kobieta sięgająca po torebkę. To prawdopodobnie tytułowa bohaterka pracy. Poniżej została umieszczona ta sama fotografia poddana ingerencji autora. Hasło na parkanie zostało zdarte, pozostałe napisy zamalowane czarnym flamastrem, młodzi ludzie mają na oczach czarne prostokąty, a postać kobiety została całkowicie wycięta tak, że przez zarys jej sylwetki widoczne jest czarne tło. Ostatnia fotografia ukazuje to samo miejsce bez ludzi i tablic z napisami. Brama, która na wcześniejszych ujęciach była zamknięta, jest teraz otwarta.



Praca należy do cyklu „Po-reportaży" realizowanych przez Krzysztofa Cichosza w latach 1981-85. Był to osobisty komentarz autora do sytuacji politycznej w kraju. Artysta wykorzystywał w nich własne fotografie reportażowe, które poddawał dodatkowym plastycznym zabiegom. W przypadku pracy „Dla Pani K.Ś.", zdjęcia użyte do jej powstania zostały wykonane podczas odbywającego się w styczniu i lutym 1981 roku strajku okupacyjnego studentów łódzkich uczelni. Manualna ingerencja, polegająca, jak w przypadku omawianej pracy, na usunięciu lub zamazaniu poszczególnych elementów i postaci, wzmacniała symboliczny przekaz prac. Tego rodzaju realizacje wykraczały poza ramy tradycyjnego reportażu, by nie tylko relacjonować, ale też komentować i wchodzić w dialog z aktualnymi wydarzeniami i zachodzącymi procesami. Cykl ten ma charakter parakonceptualny i zaangażowany, czy raczej, jak zauważa Dariusz Leśnikowski w katalogu do wystawy Cichosza w Galerii AMCOR w Łodzi, angażujący. Sztuka tego typu jest, jak pisze, „skuteczna politycznie czy społecznie, ale jest także artystycznie wyrafinowana” ( „Krzysztof Cichosz portrety – fotoinstalacje wybrane"). Zaangażowanie i włączenie się w społeczny protest przeciw władzy skłoniło Cichosza do eksperymentów, które doprowadziły do zmiany techniki i dały początek realizowanym do dziś „Fotoinstalacjom".



Praca została nabyta do zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi bezpośrednio od artysty.



Dorota Stolarska-Kultys

Krzysztof  Jerzy Cichosz
Krzysztof Jerzy Cichosz

Fotograf, twórca przestrzennych fotoinstalacji łączących fotografię z elementami grafiki, malarstwa i rzeźby. W 1989 roku ukończył czteroletnie Wyższe Studium Fotografii w Warszawie. W latach 1999-2002 studiował na Wydziale Komunikacji Multimedialnej w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Jest wykładowcą w Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, gdzie w roku 2004 uzyskał tytuł doktora sztuki w specjalności artystycznej fotografia. W 2010 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego sztuki filmowej, a w 2018 roku tytuł profesora sztuk filmowych. Jest pomysłodawcą i kuratorem Galerii...