Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Grafika zastępcza dla video
Grafika zastępcza dla video
Kompozycja unistyczna 5

Władysław Strzemiński

Kompozycja unistyczna 5

Udostępnij:
Datowanie: ca. 1924-1927
Technika: malarstwo olejne
Materiały:płótno, farby olejne
Rozmiar:wys. 64 cm, szer. 40 cm
Data nabycia:
Numer inwentarzowy:MS/SN/M/153
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Opis dedykowany osobom ze spektrum autyzmu

Kompozycja unistyczna 5 to sztuka unistyczna. Sztuka unistyczna jest wynalazkiem Władysława Strzemińskiego, malarza. Sztuka unistyczna to malarstwo.

Obraz unistyczny to obraz abstrakcyjny. Nie przypomina codziennego świata. Obraz unistyczny działa na widza tylko kolorami, a nie pokazanymi rzeczami. To materialna farba na obrazie jest ważna.

Strzemiński na obrazie unistycznym nie pokazał ludzi (obraz nie jest portretem), nie pokazał rzeczy ani roślin (obraz nie jest martwą naturą), nie pokazał świata (obraz nie jest pejzażem). Strzemiński nie użył dużej liczby kolorów. On stworzył prosty obraz.

Strzemiński namalował tło obrazu farbą o kolorze ciemno-żółtym. W górnej części obrazu namalował nieregularny duży kształt w kolorze różowo-żółtym. W prawej dolnej części obrazu namalował nieregularny duży kształt w kolorze brudno-żółtym. W lewej dolnej części obrazu namalował kształt w kolorze pomarańczowo-żółtym.

Strzemiński użył różnych odcieni koloru żółtego. Dlatego tło i kształty na obrazie są połączone ze sobą. One są harmonijne.

Autor skryptu: Leszek Karczewski

Wystawy

Władysław Strzemiński, Muzeum Regionalne, 2010-01-08 - 2010-02-14

Władysław Strzemiński
Władysław Strzemiński

Władysław Strzemiński, artysta i teoretyk, był czołowym przedstawicielem awangardy międzywojennej w Polsce. Urodził się w zaborze rosyjskim, w Mińsku, w rodzinie polskiej. Studiował w elitarnej Wojskowej Szkole Inżynieryjnej im. cara Mikołaja w Petersburgu. Podczas pierwszej wojny światowej doznał poważnych obrażeń, w wyniku których stracił jedną rękę, nogę i widzenie w jednym oku. Od 1917 roku bliżej zainteresował się sztuką i wtedy – lub rok później – poznał też swoją przyszłą żonę, Katarzynę Kobro. Od 1918 aktywnie działał w środowisku konstruktywistów rosyjskich. Już wtedy uczestniczył w posiedzeniach Pododdziału...

Zasoby - elementy zespołu
Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także