Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Grafika zastępcza dla video
Grafika zastępcza dla video
Projection on a Gallery Window

Dan Graham

Projection on a Gallery Window

Udostępnij:
Datowanie: 1979
Technika: fotografia czarno-biała, fotografia barwna
Materiały:papier fotograficzny
Rozmiar:podstawowe: wys. 76 cm, szer. 101,5 cm; podstawowe: wys. 74,7 cm, szer. 57 cm
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 16.07.1983
Numer inwentarzowy:MS/SN/F/1116/1-2
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Praca składa się z dwóch części: kolorowej fotografii i kopii tekstu. Jest to dokumentacja  projektu zrealizowanego przez Dana Grahama w styczniu 1979 roku w witrynie galerii Franklin Furnace w Nowym Jorku. Artysta wykorzystał okno pomieszczenia, by na zasłaniającym jego dolną połowę nieprzezroczystym ekranie wyświetlić serię kolorowych slajdów. Projektowane z wnętrza galerii obrazy zmieniały się co piętnaście sekund i można je było oglądać zarówno ze środka, jak i z zewnątrz. Były to fotografie ukazujące wystawy prezentowane w innych przestrzeniach znajdujących się w pobliżu Franklin Furnace.

Wszystkie ujęcia zostały wykonane szerokokątnym obiektywem z perspektywy „czwartej ściany”, a więc frontowej witryny lub wejścia do poszczególnych galerii. Fotografie ukazywały pozostałe trzy ściany przestrzeni wystawienniczych, powielając perspektywę widza stojącego na zewnątrz galerii Furnace.



Projekcja widziana z ulicy odpowiadała normalnemu widokowi na przestrzeń wystawienniczą, z tym że obrazy ukazywały wnętrza innych galerii blokując jednocześnie widok odbywającej się w Furnace ekspozycji. Zastępując widok wnętrza Furnace widokiem różnych galerii, Graham poruszył wątek skonwencjonalizowania sztuki współczesnej, której treść jest uwarunkowana przestrzenią wystawienniczą i obecnością widza. Wyświetlając slajdy pozbawia je kontekstu przestrzennego na rzecz postrzegania ich jako reprezentacji, które wchodzą w relacje zarówno ze sobą, jak i z innymi formami reprezentacji wizualnej. Mogą się one odnosić zarówno do znaków drogowych i reklam, jak i do samej witryny Franklin Furnace. Mogą być też postrzegane jako reklama innych wystaw. Widz, który już je widział, otrzymuje zaś dodatkową możliwość obiektywnego spojrzenia.



Zaprezentowane przez Grahama slajdy nawiązują również do skonwencjonalizowanych fotograficznych reprodukcji sztuki znanych z magazynów i towarzyszących recenzjom wystaw. Ich format i perspektywa wywodzą się wprost z tradycji XVII- i XVIII-wiecznego malarstwa flamandzkiego i włoskiego, a także ówczesnego sposobu obrazowania galerii sztuki. Prezentowane w witrynie obrazy wchodzą w relację z okoliczną architekturą, która wraz z zapadaniem zmierzchu zaczyna odbijać się w szkle i nakładać na slajdy ukazujące wnętrza galerii. Kontrast między sterylną i kontrolowaną przestrzenią ekspozycyjną zapewniającą neutralność sztuki wewnątrz Furnace, a podlegającą stale zmieniającym się zewnętrznym warunkom oświetlenia projekcją w witrynie staje się jeszcze bardziej zauważalny. Praca została podarowana Muzeum Sztuki w Łodzi przez artystę.



Dorota Stolarska-Kultys

Dan Graham

Amerykański artysta wizualny poruszający się w obszarze filmu, fotografii i performance, także pisarz, krytyk i kurator. Nie posiadał wykształcenia artystycznego, we własnym zakresie kształcił się w obszarze antropologii, literatury francuskiej i innych przedmiotów. W młodości pracował jako krytyk muzyczny dla magazynów zajmujących się zwłaszcza muzyką rockową. Swoją artystyczną karierę rozpoczął w wieku 22 lat zakładając w 1964 roku w Nowym Jorku John Daniels Gallery. Pracował tam do 1965 roku, kiedy zaczął tworzyć własne prace konceptualne. W latach 60. odegrał istotną rolę w początkach Sztuki Konceptualnej w Stanach Zjednoczonych....

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty