Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Datowanie: 1978 - 2000
Technika: film czarno-biały z dźwiękiem
Rozmiar:czas trwania 16 min
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 20.08.1992
Numer inwentarzowy:MS/SN/V/10/2
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Autor, mieszkaniec bloku przy ul. Mickiewicza 19 w Łodzi, przedstawia prostą historię, filmując przez lata to, co widzi przez okno – zagubiony poczet sztandarowy z pierwszomajowego pochodu, sąsiada spacerującego z psem, „tłumy” autokarów dowożących do pobliskiego domu towarowego kupujących z całej Polski, mężczyzn zajętych naprawą samochodu, nocny patrol przemierzający ciemne miasto i jadącą na sygnale kolumnę milicyjnych wozów potrzebną do rozgonienia opozycyjnej demonstracji… Codzienność i banalność obserwowanych sytuacji jest pozorna i łatwo przemienia się w niecodzienność i wyjątkowość zdarzeń, scen i aktorów.

Film powstawał w czasie szczególnym dla Polski, w momencie schyłku i upadku komunistycznej epoki. Robakowski jest przedstawicielem łódzkiej neoawangardy, najaktywniejszej w latach 70. i 80. XX w., pionierem sztuki wideo, twórcą eksperymentalnych filmów, obrazów, obiektów, a także licznych tekstów krytycznych. Współtworzył i działał w grupach Zero 61 oraz Warsztat Formy Filmowej.


Maciej Cholewiński (Cytat za: Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 708).

Pius Ciapało
Pius Ciapało
Pius Ciapało
Pius Ciapało
Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty
Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności