Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Elżbieta Jabłońska

Salonik rokokowy 2, z cyklu: Naruszenie

Udostępnij:
Datowanie: 2004 - 2005
Technika: fotografia barwna
Materiały:instalacja elektryczna, pleksiglas, aluminium, żarówki
Rozmiar:wys. 80 cm, szer. 120 cm
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 2013
Numer inwentarzowy:MS/SN/F/3000
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

„Naruszenie" to cykl fotografii wykonanych w Pałacu Izraela Poznańskiego (obecnie siedziba Muzeum Miasta Łodzi), z okazji wystawy „Palimpsest Muzeum" zorganizowanej w ramach Łódź Biennale (2004). Seria 20 ujęć przedstawia wnętrza XIX. wiecznego pałacu, które artystka poddała dyskretnym zabiegom, wydobywając napięcie pomiędzy tym co prywatne a publiczne. Porzucone na podłodze rzeczy, stłuczone naczynia, przewrócone krzesła, sprawiają wrażenie, że pokoje i korytarze – będące dziś scenerią wystaw stałych poświęconych m.in. Izraelowi Kalmanowiczowi Poznańskiemu i mu współczesnym – mają już niespodziewanych mieszkańców. Owa gra między przeszłością a teraźniejszością, między dostępnością muzeum a przestrzenią intymną, to również gra odkrywania i ukrywania. Widoczne na części zdjęć białe pokrowce przywodzą na myśl komiczną scenę z ekranizacji „Ziemi obiecanej" – chcąc dać popis własnego bogactwa, mieszkający w drewnianym obejściu fabrykant Müller prezentuje swój imponujący, acz niezamieszkały pałac, w którym wszystkie sprzęty stoją szczelnie opakowane.



Krzysztof Kościuczuk (Cytat za:„Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm", red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 422)



 

Wystawy

Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych , 2013-12-13 - 2014-03-02

Elżbieta Jabłońska
Elżbieta Jabłońska

Artystka urodzona w 1970 roku. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zatrudniona w macierzystej uczelni w Zakładzie Rysunku. Mieszka w Bydgoszczy. W swojej twórczości podejmuje głównie kwestie sfeminizowanej pracy opiekuńczej, usługowej i niewidocznej ekonomii gospodarstwa domowego. Pracuje z różnymi przejawami wykluczenia społecznego i marginalizowanymi, nieformalnymi formami wytwarzania wartości.

Powiązane dzieła
Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty
1 2 3