Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Barbara Hammer

Tee Corinne #4

Udostępnij:
Datowanie: 1972
Technika: fotografia czarno-biała
Materiały:papier fotograficzny
Rozmiar:z ramą: wys. 27,3 cm, szer. 34,3 cm; bez ramy: wys. 16,2 cm, szer. 22,1 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 03.09.2019
Numer inwentarzowy:MS/SN/F/3091
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Prace z tej serii powstały we współpracy z Tee A. Corinne, fotografką, pisarką i aktywistką, współautorką takich inicjatyw i magazynów, jak Feminist Photography Ovulars (1979–1981), Women's Caucus for Art, Queer Caucus for Art  czy The Blatant Image. A Magazine of Feminist Photography (1981–1983), autorką The Cunt Coloring Book (1975).

Tee Corinne jest więc nie tyle modelką, ile autorką performansów uchwyconych na fotograficznej kliszy, w których obie twórczynie eksplorują tematy, które poruszały w swoich artystycznych praktykach: zagadnienia kobiecej seksualności, przyjemności i intymności.

Jak pisała w komentarzu do tej pracy Barbara Hammer, podwójne naświetlenie kliszy ukazujące bohaterkę trzykrotnie miało na celu ukazanie złożoności (jej) osobowości.

Katarzyna Słoboda

Wystawy

Contribution to Light. The Early Works of Barbara Hammer, KOW in Madrid, 13.9 - 30.1.2019

Barbara Hammer

Amerykańska reżyserka filmowa, artystka wizualna, pionierka kina lesbijskiego i queerowego. Jej eksperymenty filmowe z lat 70. dotykały tematów związanych z poszukiwaniem wolności i odkrywaniem kobiecej i lesbijskiej seksualności. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles oraz literaturę angielską i film na Stanowym Uniwersytecie w San Francisco. Jej prace znajdują się w kolekcjach m.in. Australian Centre for the Moving Image, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centre Pompidou, MoMA, Taiwan National Film Library. Jej archiwum znajduje się w zbiorach Uniwersytetu Yale. Strona artystki: http://barbarahammer.com/   

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Powiązane obiekty