Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Tytus Czyżewski

Ptaszek (Ptak i drzewo)

Udostępnij:
Datowanie: 1920
Technika: malarstwo olejne
Materiały:płótno, farby olejne
Rozmiar:wys. 51 cm, szer. 29 cm
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 1933
Numer inwentarzowy:MS/SN/M/49
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Tytus Czyżewski jako malarz snuje na tym płótnie liryczną, pogodną opowieść. Jest drzewo, (które bardziej przypomina sztalugi) i namalowany ptak oraz niebo, chmury, liście i jabłko. Tytus Czyżewski jako poeta każdy z wymienionych elementów mógłby uczynić wersem swojego kolejnego białego wiersza, który dzięki malarskiemu talentowi staje się kolorowy; jest jak bajka, jak ilustracja do bajki, a może wspomnienie nadzwyczajnego dzieciństwa, które Czyżewski spędził w rodzinnym majątku w beskidzkim Berdychowie. Musiało być ono szczęśliwe, bo wieś tę nazwał poeta „słońcem dziecięcej wiosny”. Wypełniona była zapachami i kolorami. „Dlatego też – pisał malarz – od wczesnej młodości łączę je zawsze, często nawet imaginacyjnie, z jakimś zapachem. To był czas, życia wolnego wśród kwiatów, ptaków, lasów i gór, [...] w którym najintensywniej przeżywałem pierwsze zetknięcie się moje ze światem [...] kolorów i form”. Czyżewski był poetą i malarzem, malarzem i poetą, godzącym słowo pisane z obrazem.

Maciej Cholewiński (Cytat za: „Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm", red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 174).

Bibliografia

Anna Węgrzyn, Formizm i ekspresjonizm, rozdz.: lista prac, Opole : Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu.

Tytus Czyżewski
Tytus Czyżewski

Malarz, grafik, poeta. W latach 1902–1907 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1907–1909 i 1910–1912 przebywał w Paryżu, gdzie znalazł się pod silnym wpływem sztuki Paula Cézanne’a, a następnie kubizmu. Związany z polskim folklorem góralskim i jego uproszczonymi formami ekspresji artystycznej połączył w swojej twórczości wszystkie te wpływy i wypracował własną formę wypowiedzi. Jest autorem dynamicznych kompozycji o zgeometryzowanych, uproszczonych kształtach, obwiedzionych konturem, malowanych żywymi, nasyconymi barwami charakterystycznymi dla sztuki ludowej, zwłaszcza malarstwa na szkle. Po roku 1915 obok...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty