Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Tytus Czyżewski

Hiszpania

Udostępnij:
Datowanie: 1926 r.
Technika: malarstwo olejne
Materiały:płótno, farby olejne
Rozmiar:wys. 73 cm, szer. 60 cm
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 15.02.1931
Numer inwentarzowy:MS/SN/M/10
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

O tym południowym kraju Czyżewski pisał wiersze o sugestywnych tytułach: „Róże Andaluzji", „Wstążki", „Gitary" czy „Kwiaciarka z Sewilli". Wszystkie one, a także obraz Hiszpania, oddać miały kwintesencję hiszpańskości, tamtejszego krajobrazu, obyczajów, mitów. Nawet ci, którzy nigdy nie byli w Hiszpanii, mogą ją sobie wyobrazić, ponieważ dostają gotowy zestaw charakterystycznych cech: corrida i flamenco, wino i słońce, Mardyt i don Kiszot... (Prawie) wszystko odnajdujemy na obrazie: tancerkę i don Kiszota, Sanczo Pansę z osiołkiem... Niebo jest niestety nieco zachmurzone, przez co mury zamku nie są tak oślepiająco białe, jak być powinny. Jest za to czarny wachlarz i znieruchomiałe skrzydła motyli, jakby razem z tancerką, przystanęły na chwilę podczas tańca, kiedy muzycy „zagrali” pauzę. Hiszpanię mógł sobie Czyżewski wyobrazić już w 1908 r., kiedy zobaczył w Paryżu wielką wystawę dzieł El Greca, któremu po latach poświęcił literacki szkic. W końcu ją odwiedził, dzięki czemu mógł porównać opowieści i odczucia innych z rzeczywistością widzianą własnymi oczami. Obraz prawdziwy z namalowanym.

Maciej Cholewiński (Cytat za: „Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm", red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 168).

Tytus Czyżewski
Tytus Czyżewski

Malarz, grafik, poeta. W latach 1902–1907 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1907–1909 i 1910–1912 przebywał w Paryżu, gdzie znalazł się pod silnym wpływem sztuki Paula Cézanne’a, a następnie kubizmu. Związany z polskim folklorem góralskim i jego uproszczonymi formami ekspresji artystycznej połączył w swojej twórczości wszystkie te wpływy i wypracował własną formę wypowiedzi. Jest autorem dynamicznych kompozycji o zgeometryzowanych, uproszczonych kształtach, obwiedzionych konturem, malowanych żywymi, nasyconymi barwami charakterystycznymi dla sztuki ludowej, zwłaszcza malarstwa na szkle. Po roku 1915 obok...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty